Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Powodem wariant delta

- Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z kwarantanny ma zwalniać negatywny wynik testu na koronawirusa uzyskany po badaniu próbki pobranej nie wcześniej niż po siedmiu dniach od przyjazdu do Polski. 

Zagrożenie wariantem delta

Jeszcze we wtorek, jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

- Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo - zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski.

Delta to wariant COVID-19, który wywodzi się z Indii Koronawirus. Jak niebezpieczny jest wariant Delta? Sprawdzamy fakty

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Południowej Afryki, ale także z Wielkiej Brytanii.

90 przypadków zakażenia deltą w Polsce

Andrusiewicz podał we wtorek, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

Koronawirus. WHO: Delta staje się dominującym wariantem koronawirusa na świecie. Na zdjęciu główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminathan Koronawirus. WHO: Delta staje się dominującym wariantem na świecie

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji. (PAP, Katarzyna Lechowicz-Dyl)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: