NFZ porozumiał się z lekarzami rodzinnymi. Pacjenci nie stracą dostępu do POZ

Lekarze rodzinni osiągnęli porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ. Umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy. Lekarze rodzinni postawili kilka warunków.
Zobacz wideo Bolesław Piecha o planowanych 7% PKB na ochronę zdrowia

- Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Porozumienie dotyczy przedłużenia umów na najbliższe 18 miesięcy - ogłosił podczas dzisiejszej konferencji minister Adam Niedzielski. - Bardzo cieszę się, że te negocjacje oznaczają zapewnienie stabilności opieki na podstawowym poziomie - dodał.

Powstanie zespół odpowiedzialny za reformę POZ

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę 27 czerwca porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca. Aneksy do umów miały zostać podpisane w poniedziałek do godz. 12:00 - czytamy w komunikacie. Federację reprezentowali prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński, a NFZ p.o. prezesa Filip Nowak.

Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi - zapowiedziało Porozumienie Zielonogórskie.

Porozumienie z NFZ zawiera warunki

Wyjaśniono również, że jednym z warunków stawianych przez przedstawicieli pracodawców było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. "W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem" - napisało Porozumienie Zielonogórskie.

Federacja wyjaśniła również, że NFZ wycofa się z planowanych od września 2020 r. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad. Jeden z punktów zawartego porozumienia dotyczy walki z pandemią. "Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo
Więcej o: