Setki niemieckich turystów przerywają wakacje i wracają do kraju. "Ucieczka" przed kwarantanną

Setki niemieckich turystów przerwało urlopy, aby przy powrocie do ojczyzny uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Instytut Roberta Kocha umieścił Portugalię na listę obszarów, na których występuje wariant Delta koronawirusa.
Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

Z szacunków państwowego instytutu zdrowia im. Ricardo Jorge'a wynika, że nowa mutacja Delta jest odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w Portugalii. Na początku czerwca tysiące obywateli Wielkiej Brytanii przerwało wczasy, aby przy powrocie do kraju uniknąć 10-dniowej kwarantanny. Teraz z tego samego powodu wakacje przerywają niemieccy turyści.

Portugalia i Rosja uznane za obszar występowania wariantu Delta

W piątek Portugalia i Rosja zostały uznane przez niemiecki Instytut Roberta Kocha za obszary występowania wariantu Delta. Już od wtorku turyści powracający z tych państw do ojczyzny będą musieli poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Aby jej uniknąć, wczasowicze powinni wrócić do Niemiec najpóźniej w poniedziałek.

Po decyzji wydanej przez Instytut Roberta Kocha, setki niemieckich turystów przerwało swoje wakacje w Portugalii, aby w weekend wrócić do swoich domów - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecka gazeta podkreśla, że poniedziałek to ostatni dzwonek na powrót - od wtorku obowiązek kwarantanny będzie dotyczył wszystkich osób powracających z Portugalii i Rosji, również zaszczepionych i ozdrowieńców.

Portugalia. Wariant delta w natarciu

Najwięcej zakażeń odnotowuje się w aglomeracji Lizbony. Według statystyk władz medycznych Portugalii ponad 70 proc. osób obecnie zainfekowanych SARS-CoV-2 w tym regionie to zakażeni wariantem Delta. 

Coraz bardziej niepokojące są też dane dotyczące liczby dobowych infekcji. W piątek zanotowano ich ponad 1604, czyli najwięcej od 19 lutego 2021 r. W sobotę dynamika zachorowań nieco spadała, ale wciąż liczba dziennych zakażeń utrzymywała się powyżej 1560 przypadków.

Więcej o: