Płatne szczepienia? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Społeczeństwo nie docenia darmowych szczepionek

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że trwają rozmowy na temat możliwości wprowadzenia odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19. - Myślę, że to taki pomysł prowokacyjny - stwierdził prof. Andrzej Matyja, prezes Narodowej Rady Lekarskiej.

Profesor Andrzej Matyja był gościem TVN24. W ocenie prezesa NRL waga darmowych szczepionek jest przez Polaków lekceważona, co "z pewnością wynika z tego, że mamy ładną pogodę, mniej zachorowań, i że tych szczepionek jest bardzo dużo". - W związku z tym bardzo duża część społeczeństwa bagatelizuje ten problem i nie docenia wartości szczepionek, które są za darmo - mówił prof. Matyja. - One czekają w gabinetach, a że nie jest to towar deficytowy, to staje się coraz mniej ceniony.

Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Płatne szczepionki? Matyja: To pomysł prowokacyjny

- Rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy, ale przede wszystkim chciałbym, aby wszyscy czym prędzej skorzystali z możliwości szczepienia - stwierdził. 

Adam NiedzielskiOpłaty za szczepienie? Niedzielski: Rozmawiamy na temat odpłatności

Do tej kwestii odniósł się we wtorek w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Myślę, że to taki pomysł prowokacyjny. Można go potraktować jako jeden z głosów w dyskusji, który podkreśla wagę szczepień, bo wszyscy wiemy, że w tej chwili są bardzo lekceważone - powiedział prezes Narodowej Rady Lekarskiej.

Jarosław KaczyńskiPiS wybierze wiceprezesów. W niedzielę posiedzenie Rady Politycznej partii

Więcej o: