Wietnam zaszczepi wszystkich mieszkańców wakacyjnej wyspy, by otworzyć ją dla turystów

Wietnam planuje jesienią ograniczone otwarcie granic dla turystów. W pilotażowym programie weźmie udział wyspa na południu kraju. Wcześniej wszyscy jej mieszkańcy zostaną zaszczepieni - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna.

Masowe szczepienia 180 tys. mieszkańców popularnej wśród turystów wyspy Phu Quoc mają się rozpocząć w lipcu – napisała agencja VNA. Ma to być pierwszy z dwóch etapów kampanii szczepień. Przewidziany jest na 16-18 tygodni. Oznacza to, że wyspa - leżąca w prowincji Kien Giang na południu Wietnamu – może zostać otwarta na przełomie października i listopada.

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Wietnam. Kraj chce otworzyć się na turystów. Władze chcą zaszczepić wszystkich mieszkańców jednej z wysp

Mai Van Huynh, wicesekretarz komitetu partyjnego prowincji przekazał agencji, że władze rozważają zastosowanie szczepionek AstryZeneki i Pfizera, a potrzebnych będzie około 220 tys. dawek. W ramach przygotowań prowincja utworzy także dodatkowe centra medyczne dla chorych z koronawirusem.

W ramach pilotażowego programu zezwolenie na przyjazd jako pierwsi mają otrzymać Rosjanie, którzy przed pandemią stanowili znaczną część wczasowiczów spędzających na wyspie urlopy. W pełni zaszczepieni rosyjscy turyści będą mogli początkowo spędzać czas wyłącznie w ośrodkach wypoczynkowych i nie będzie im wolno swobodnie się przemieszczać. Po przetestowaniu procedur do programu mają zostać dopuszczeni obywatele innych krajów o wysokiej liczbie zaszczepionych osób.

Program ograniczonego otwarcia turystyki ogłosiła także Tajlandia. Od najbliższego czwartku na teren wyspiarskiej prowincji Phuket będą mogły wjechać bez potrzeby odbywania kwarantanny zaszczepione osoby z krajów zaaprobowanych przez ministerstwo zdrowia.

Władze w Hanoi od wielu miesięcy planują otwarcie granic, zamkniętych dla wczasowiczów w 2020 roku z powodu pandemii.

Wietnam. Przemysł turystyczny w kraju stracił dziesiątki miliardów dolarów przez pandemię koronawirusa

Miejscowy przemysł turystyczny stracił na tym dotąd dziesiątki miliardów dolarów. W 2019 roku Wietnam zarobił na cudzoziemskich gościach 32,7 mld USD (około 9 proc. PKB). W tym samym roku zanotowano największą w historii liczbę zagranicznych przyjezdnych, która według Banku Światowego przekroczyła 18 mln. W 2020 roku, z powodu zamknięcia granic, spadła jednak do niespełna 4 mln. Na samej wyspie Phu Quoc liczba zagranicznych turystów spadła o ponad 76 proc.

Od maja ten blisko 100-milionowy azjatycki kraj notuje powiększającą się liczbę zakażeń koronawirusem, choć sytuacja pandemiczna jest tam relatywnie dobra. Według oficjalnych danych w niedzielę stwierdzono 415 infekcji. W sumie poinformowano o niecałych 16 tys. przypadków i 76 zgonach. Co najmniej jedną dawkę preparatu przeciwko COVID-19 otrzymało dotąd niewiele ponad 3 mln Wietnamczyków.

Autorzy: Tomasz Augustyniak (PAP)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: