Słowacja uruchamia loterię szczepionkową. 2 mln euro tygodniowo na nagrody. Jest też bonus do 90 euro

Słowacki parlament przyjął przepisy wprowadzające loterię szczepionkową oraz nagrody finansowe dla tych, którzy przekonają innych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Celem loterii jest osiągnięcie zbiorowej odporności jeszcze zanim na Słowacji zacznie przeważać wariant Delta koronawirusa.
Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Szczegóły dotyczące programów motywacyjnych ustali rząd. Według zapowiedzi ministra finansów Igora Matovicza pula nagród w krytykowanej przez opozycję loterii szczepionkowej ma wynosić do dwóch milionów euro tygodniowo.

Loteria Narodowego Programu Szczepień zaczyna się 1 lipcaLoteria szczepionkowa tylko dla w pełni zaszczepionych. Jak wziąć w niej udział?

Słowacja zaoferuje nagrody za zachęty do szczepień

- Jeśli nic nie zrobimy, to obciążymy nasz budżet. Pozostaniemy na poziomie 40 proc. zaszczepionych, a jesienią trzecia fala pandemii da nam tak popalić, że stracimy miliardy euro z budżetu państwa. Lepiej więc jest wydać teraz 100-150 milionów, by zmotywować jak najwięcej osób - przekonywał Matovicz.

W słowackiej loterii będą mogły uczestniczyć osoby, które już wcześniej przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. Oprócz tego każdy zaszczepiony otrzyma pieniądze za przekonanie innej osoby do przyjęcia szczepionki. Bonus ma wynosić od 30 do 90 euro, w zależności od wieku szczepiącej się osoby. Największe wynagrodzenie będzie przysługiwać za namówienie osoby powyżej 60. roku życia. Jeden pośrednik będzie mógł otrzymać nagrodę za namówienie maksymalnie 50 innych osób w okresie od lipca do końca października.

Tymczasem w Polsce, loteria szczepionkowa rozpoczęła się 1 lipca. Do wygrania są: nagrody codzienne (200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie), tygodniowe (60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych), miesięczne (w trakcie trzech losowań można zdobyć sześć nagród pieniężnych w wysokości 100 tys. zł i sześć samochodów osobowych) oraz nagroda główna. Losowanie finałowej nagrody nastąpi 6 października, a do wygrania będą dwie nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł oraz dwa samochody osobowe.

W polskiej loterii szczepionkowej mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które przeszły kompletną procedurę szczepienia - muszą być zaszczepione dwoma dawkami, albo jedną, w zależności od producenta. Osoby, które się zarejestrują, muszą wyrazić zgodę na udział w loterii do 30 września. Aby wziąć udział, należy się zapisać. Można to zrobić na kilka sposobów - można zadzwonić na bezpłatną infolinię 989, wejść przez stronę internetową pacjent.gov.pl na swoje IKP, wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub pójść do pobliskiego punktu szczepień.

Wejście na targi MWC 2021 w BarcelonieBarcelona w objęciach pandemicznych obostrzeń

Słowacja. Rząd zmienia zasady wjazdu

Tymczasem 1 lipca Słowacja ogłosiła zmiany zasad wjazdu do kraju. Już od 9 lipca osoby niezaszczepione, które będą chciały przekroczyć granice kraju, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Osoby w pełni zaszczepione będą zwolnione z tego obowiązku po okazaniu paszportu covidowego. Decyzja została podjęta w związku z wysoką transmisją wariantu Delta koronawirusa.

Od poniedziałku na Słowacji zostaną wprowadzone bardziej szczegółowe kontrole graniczne. Rząd zatwierdził również projekt ustawy, aby tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 lub przedstawią negatywny test na koronawirusa, mogły uczestniczyć w imprezach masowych.

Na Słowacji potwierdzono już kilka przypadków wariantu Delta. Program szczepień u naszego sąsiada idzie mocno opieszale. Dwiema dawkami zostało zaszczepionych 28 proc. społeczeństwa.

Więcej o: