Litwa z nowymi zasadami wjazdu. Przywrócono obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu

Litwa przywraca obowiązek pokazania przy wjeździe negatywnego testu na koronawirusa. Z obowiązku zwolnieni są ozdrowieńcy oraz zaszczepieni. Wzmożone kontrole związane są z rozprzestrzenianiem się wariantu delta.

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa, władze Litwy od poniedziałku przywróciły obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy wjeździe do kraju. Dotyczy to obywateli wszystkich państw, w tym Polski. Zasada ta nie obejmuje osób zaszczepionych i ozdrowieńców, którzy posiadają unijny certyfikat covidowy oraz dzieci poniżej 7. roku życia.

Zobacz wideo Studio Biznes

Osoby bez unijnego certyfikatu i przybywające z państw należących do tzw. strefy zielonej powinny posiadać ważny, negatywny wynik testu. Od osób przybywających ze strefy pomarańczowej wymagane jest nie tylko posiadanie testu, ale też wykonanie testu po przyjeździe na Litwę. Przy wjeździe ze strefy czerwonej konieczna jest również samoizolacja.

Litwa. Podróż do kraju wymaga testu oraz wypełnienia ankiety

W momencie wjazdu na Litwę ze wszystkich państw nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim pod TYM adresem.

Przed dwoma tygodniami, w wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej, z litewskiej listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich, w tym Polskę. Oznaczało to, że przybywający z nich nie musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu.

Litwa. Ile przypadków koronawirusa?

Według danych Departamentu Statystyki, które zostały podane w niedzielę, w ciągu doby na Litwie zarejestrowano 20 nowych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zmarła jedna osoba. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosi 17,9 w skali kraju.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP, aki/ ap/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: