Madera zmienia obostrzenia. Zaszczepieni wjadą do regionu, niezależnie od preparat jaki przyjęli

Madera zmienia zasady wjazdu do regionu w związku z epidemią COVID-19. Teraz terytorium odwiedzić będą mogli wszyscy turyści, którzy zostali w pełni zaszczepieni. Co ważne, nie ma znaczenia, jaki preparat otrzymali - dopuszczono nawet te, których nie używa się w Unii Europejskiej (np. rosyjski Sputnik).

Zgodnie z ostatnią aktualizacją przepisów do Regionu Autonomicznego Madery na teren ten wjeżdżać będą mogli wszyscy turyści, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 - poinformował lokalny rząd. 

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Madera. Zmiana przepisów dla turystów

Aktualne informacje na temat przepisów dotyczących wjazdu na Maderę można znaleźć na stronie internetowej visitmadeira.pt. Jak czytamy, obecnie osoby, które lądują na lotniskach w Autonomicznym Regionie Madery, mogą przejść przez tzw. zielony korytarz pod warunkiem wcześniejszego okazania potwierdzenia o zaszczepieniu, ozdrowienia lub negatywnego testu na obecność COVID-19. 

Co ważne, regionalny rząd przekazał, że swobodny wstęp będą mieli turyści, którzy zaszczepili się każdą szczepionką przeciw koronawirusowi, nawet taką, która nie została zatwierdzona przez Unię Europejską. Oznacza to, że oprócz preparatów Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca czy Johnson & Johnson zatwierdzono także indyjski Covaxin, rosyjski Sputnik V (EpiVacCorona), chiński Sinovak lub kubańską Soberanę. 

Dlaczego zdecydowano się na taki krok? Jak argumentował szef miejscowych służb medycznych Pedro Ramos, "skoro tymi preparatami zaszczepiono już miliony osób, to znaczy, że ich skuteczność musi być zbliżona do pozostałych" - czytamy na portalu portugalglobal.pt

Portugalia walczy z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń na COVID-19. Za nagłe pogorszenie się sytuacji epidemicznej odpowiada wariant Delta. W najbardziej zagrożonych regionach rząd wprowadził już m.in. ograniczenia dotyczące godzin pracy placówek handlu czy usług oraz zmniejszył maksymalny limit osób, które mogą przebywać w restauracjach. Duży przyrost zakażeń obserwujemy również w Hiszpanii, która zmaga się z piątą falą epidemii.

Unijny Certyfikat COVID

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej obowiązuje Unijny Certyfikat COVID. Zaświadczenie to potwierdza pełne zaszczepienie przeciw COVID-19, bycie ozdrowieńcem lub posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Co ważne, swoboda przemieszczania się jest możliwa tylko w przypadku przyjęcia określonych rodzajów szczepionek.

W tym przypadku są nimi: Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Pamiętajmy, że o ostatecznych regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów decydują władze danego regionu, a "paszport covidowy" nie może być traktowany jako dokument tożsamości. 

Więcej o: