Portugalia. Przez pandemię do kraju przyjeżdża 70 proc. mniej turystów. Najgorszy wynik w historii

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa Portugalia straciła w 2020 r. ponad 70 proc. turystów, czyli najwięcej w historii tego kraju - wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie.

Autorzy przekazanego mediom w piątek raportu wskazali, że rekordowo niska liczba zagranicznych urlopowiczów to efekt pandemii, jaka nawiedziła Portugalię w marcu 2020 r., a także restrykcji sanitarnych.

Portugalia. Największy spadek liczby turystów w historii

We wnioskach z dokumentu zatytułowanego "Statystyki turystyczne w 2020 r.: bezprecedensowe ograniczenie aktywności" analitycy INE wskazali, że rekordowy spadek liczby urlopowiczów widoczny był we wszystkich regionach tego kraju.

W 2020 r. do Portugalii dotarło 6,5 mln zagranicznych turystów, czyli o 73,7 proc. mniej niż w 2019 r. Władze Krajowego Urzędu Statystycznego wskazały, że rok 2019 był ostatnim, podczas którego widoczny był wzrost liczby wczasowiczów - o 7,9 proc.

>>> Zobacz też: Malta. Całkowity zakaz wjazdu dla osób, które nie są w pełni zaszczepione. "Jesteśmy pierwsi w UE"

 Największą liczbę turystów w Portugalii w 2020 r. stanowili urlopowicze z sąsiedniej Hiszpanii. W sumie stanowili oni 28,5 proc. wszystkich zagranicznych wczasowiczów.

Luzowanie restrykcji nie wystarczyło Portugalii na powrót do turystycznej normalności

Rządowa agenda statystyczna Portugalii wskazała, że pomimo luzowania restrykcji podczas wiosny 2021 r. w dalszym ciągu utrzymuje się mniejsza wobec okresu sprzed pandemii liczba zagranicznych turystów. W maju zanotowano tam ponad 0,9 mln wczasowiczów, czyli o ponad 60 proc. mniej wobec analogicznego miesiąca w 2019 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: