Niedzielski: Koronawirusem zakażają się głównie młodsi i niezaszczepieni. I pokazuje dane

Koronawirusem zakażają się głównie młodsi i niezaszczepieni - zauważył w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w ostatnich ośmiu dniach wykryte przypadki dotyczyły prawie w 40 proc. osób w wieku 21-40 lat.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

"W ostatnich 8 dniach liczba zakażeń w grupie 21-40 lat sięgnęła 39,2 proc. ogółu zakażeń. Zakażenia w grupie powyżej 61 roku życia, która to do niedawna dominowała w strukturze zakażeń, to 26,6 proc. wszystkich zakażonych. Zakażają się głównie młodsi i niezaszczepieni" - napisał w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że wykryto 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób. Łącznie od marca ub. roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 881 151 przypadków. Zmarło 75 191 osób z COVID-19. Statystyki dotyczące nowych zakażeń publikowane są codziennie o godz.10.30.

"W kolejnych tygodniach musimy liczyć się ze wzrostami zakażeń"

Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń - informował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń" - napisał szef resortu zdrowia w serwisie społecznościowym

Z załączonego do wpisu wykresu wynika, że miesiąc temu, dokładnie 15 czerwca, siedmiodniowa średnia ruchoma wynosiła 253 i sukcesywnie każdego dnia spadała, aby od tygodnia nie przekroczyć 80.

Średnia ruchoma (krocząca) to średnia arytmetyczna z pewnej grupy danych liczbowych. W tym przypadku jest to średnia z dziennych zakażeń z siedmiu dni. Średnia ta niweluje jednorazowe odchylenia na wykresie, dzięki temu jest ważnym narzędziem pokazującym istniejący trend lub sygnalizującym nowy.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała/ tor/ krap/ joz/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: