Ważne. Od soboty zmiany w podróżowaniu do Polski. Będą obowiązywały w samolotach

Osoby podróżujące do Polski samolotem od soboty są obowiązane przed odprawą do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP) - poinformował PAP Główny Inspektorat Sanitarny. Zastępuje ona dotychczas stosowane karty papierowe.

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Zmiany w podróżowaniu samolotem

Według GIS Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 informacje o przypadkach zakażenia COVID-19, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

Polak za granicąPolak za granicą. MSZ wypuścił aplikację dla podróżnych

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera - zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę.

Gdzie znaleźć Kartę Lokalizacji Podróżnego?

"Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej" - podał GIS.

LondynWielka Brytania dodała nowe kraje do zielonej listy podróżnej. Brakuje Polski

Przekazał również, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: