Szczepienia. Komisarz UE: Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła Stany Zjednoczone

W Unii Europejskiej procentowo jest więcej ludzi zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych - poinformował w sobotę francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Opierając się na statystykach portalu "Our World in Data" Clement Beaune podał, że w Unii Europejskiej co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 proc. "Kontynuujemy i przyspieszamy!" - oświadczył.

"Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień. Wszystko to przy jednoczesnym eksporcie połowy naszej produkcji do ponad 100 krajów" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. "Wydajność i solidarność - to osiągnięcia, z których możemy być dumni" - dodał.

Szczepienia przeciw koronawirusowi, zdjęcie ilustracyjne.Mają jeden z najniższych poziomów zaszczepienia. Wójt Sorkwit: żenująco niski

"Walka z wirusem to nie sprint, to maraton"

W lutym, gdy nasiliły się kontrowersje wokół opóźnień w dostawach szczepionek do krajów UE, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała się do "błędów". - Nie doceniliśmy trudności związanych z masową produkcją (...) Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek - mówiła. - Ale walka z wirusem to nie sprint, to maraton, który wymaga wytrzymałości i wytrwałości - podkreślała.

Arcybiskup Stanisław GądeckiAbp Gądecki apeluje o modlitwę. Zwrócił się także do niezaszczepionych

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: