Francja. Minister zdrowia ogłasza: Czwarta fala zakażeń to "epidemia młodych"

Czwarta fala zakażeń koronawirusem we Francji to "epidemia młodych"; w części departamentów kraju wskaźniki infekcji są najwyższe wśród osób w wieku 20-30 lat - oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran. Wyraził obawę, że wysoko zakaźny wariant Delta rozprzestrzeni się również na osoby starsze.

"Dobra wiadomość jest taka, że u młodych zakażenie koronawirusem ma lżejszy przebieg, choć mogą przechodzić Covid-19 również w przewlekłych formach" – powiedział Veran stacji RTL.

Ponownie wezwał do szczepień przeciw Covid-19 w celu "ograniczenia (rozprzestrzeniania się) wirusa" i „zmniejszenia ryzyka wystąpienia ubocznych skutków zdrowotnych".

"Od 10 do 15 proc. osób starszych wciąż nie jest zaszczepionych, to dużo" – zauważył minister.

We wtorek ukazał się dekret rządowy w dzienniku ustaw określający, gdzie od środy będzie obowiązywał certyfikat szczepień w miejscach publicznych powyżej 50 osób.

Od sierpnia obowiązek posiadania certyfikatu wprowadzony zostanie w pozostałych miejscach publicznych, takich jak bary, restauracje, miejsca kultury czy sportu oraz w części środków transportu publicznego. Parlament w tym tygodniu ma głosować nad projektem ustawy przyjętym w poniedziałek na posiedzeniu rządu i zaakceptowaną przez Radę Stanu, organ opiniujący akty prawne rządu pod kątem ich zgodności z prawem.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Tymczasem w 45 gminach turystycznych kraju władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Obecnie we Francji w 39 na 96 departamentów wskaźnik zakażeń pozostaje powyżej progu alarmowego, ustalonego na 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Większość tych departamentów znajduje się w obszarach turystycznych, takich jak wybrzeże Atlantyku, Morza Śródziemnego, przy granicy z Hiszpanią, a także w regionie stołecznym Ile-de-France.

Francja. Rząd: Kraj wszedł w czwartą falę pandemii Covid-19. "Tak gwałtownego wzrostu zakażeń nie było"

"Francja weszła w czwartą falę epidemii Covid-19" – poinformował w poniedziałek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal, który wyjaśnił, że wiąże się to szybkim rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa Delta.

"Weszliśmy w czwartą falę (...). Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko" – dodał rzecznik. Sprecyzował, że krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni, co stanowi wzrost o 125 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

"Tak gwałtownego wzrostu (zakażeń) nie było" - podkreślił Attal i zwrócił uwagę, że szczepienia we Francji „pozostają na niewystarczającym poziomie". 

Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiedział się na temat problemów PiS związanych z unijnym planem odbudowyPSL publikuje listę "tłustych kotów". "Patologiczne rozmiary systemu"

Koronawirus. Wariant Delta "zaraża błyskawicznie", ale jest szczepionka

Wariant Delta, który "zaraża błyskawicznie", pojawia się częściej niż inne mutacje wirusa i, według Attala, odpowiada za około 80 proc. zakażeń koronawirusem we Francji.

Liczba hospitalizacji w kraju znów rośnie (+43 proc.). Nastąpił również wzrost liczby pacjentów na oddziałach reanimacji o 27 proc., co budzi obawy o przeciążenie szpitali pomimo szczepień na Covid-19. "Szczepienie ogranicza liczbę poważnych form zakażeń, ale w naszym kraju wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych" – podkreślił rzecznik.

Dzięki szczepionce możemy odzyskać kontrolę nad wirusem, nie poddamy się dyktaturze szokujących obrazów, skandalicznych haseł, haniebnych skrótów – powiedział rzecznik, odnosząc się do protestów przeciwko przepustce zdrowotnej.

Niektórzy demonstranci porównali zapowiedzi rządu dotyczące przepustki z prześladowaniami Żydów w czasie II wojny światowej. Kilkoro miało żółte gwiazdy na ramionach i niosło transparent: „Pass sanitaire (paszport sanitarny) macht frei", nawiązujący do napisu nad bramą obozu w Auschwitz: „Arbeit macht frei". 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenBruksela do Polski: Podporządkujcie się TSUE albo zapłacicie kary

Paszporty sanitarne zaakceptowane

Rada Stanu, będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, zaakceptowała w poniedziałek ustawę rządu wprowadzającą paszporty sanitarne. Zmodyfikowała jednak niektóre jej zapisy, w tym zmniejszyła karę z 45 tys. euro do tysiąca lub 9 tys. euro (w przypadku recydywy) za łamanie ustawy, nad którą parlament będzie głosował w tym tygodniu.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4151 osób, do szpitali przyjęto 360 chorych na Covid-19, a 76 na oddziały intensywnej terapii.

Liczba pacjentów przebywających w szpitalach wzrosła o 105 i wynosi 7041 – podała w poniedziałek Agencja Zdrowia publicznego (SPF).

W szpitalach zmarło 20 chorych, tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 111 521 od początku pandemii. Przynajmniej jedną dawkę otrzymało od początku kampanii 37 809 568 osób (tj. 56,1 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 30 788 868 osób (tj. 45,7 proc. populacji).

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: