Brazylia. YouTube usunął filmy z kanału Jaira Bolsonaro za dezinformację o koronawirusie

YouTube poinformował w środę, że usunął filmiki opublikowane w przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, bo rozprzestrzeniały one fałszywe informacje na temat pandemii koronawirusa.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Serwis przekazał w oświadczeniu prasowym, że decyzję podjął niezależnie od stanowiska, jakie sprawuje Bolsonaro, oraz jego poglądów politycznych.

Bolsonaro jest krytykowany za to, jak radzi sobie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Brazylii, jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię krajów na świecie. Od marca zeszłego roku koronawirusem zakaziło się w kraju 19,4 mln osób, a ok. 544 tys. zmarło.

Zdjęcie ilustracyjne Rzecznik rządu o czwartej fali epidemii. Mówi o "sektorowym lockdownie"

Brazylia. Prezydent sceptycznie nastawiony do szczepień

Bolsonaro wielokrotnie wypowiadał się sceptycznie o szczepieniach, sprzeciwiał się wprowadzaniu lockdownów, polecał niesprawdzone specyfiki w walce z koronawirusem oraz krytykował obowiązek noszenia maseczek.

"Nasze zasady nie zezwalają na treści, według których hydroksychlorochina lub iwermektyna są skuteczne w leczeniu, lub zapobieganiu COVID-19 albo że istnieje lekarstwo na tę chorobę, a maseczki nie są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa" - uzasadnił YouTube.

ul. Mariacka w Katowicach ( zdjęcie ilustracyjne ) Grzesiowski: Nikt nie ma zamiaru zapobiegać kolejnym tysiącom zgonów

Platformy społecznościowe usuwają filmy sprzeczne z rekomendacjami ekspertów

Według lokalnych mediów z profilu skrajnie prawicowego polityka usunięto 15 filmików. Na jednym z nich były brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello porównał koronawirusa do AIDS. "Po pandemii HIV wirus HIV nadal istnieje. Nadal są zarażeni, większość jest leczona, a życie toczy się dalej" - mówił na nagraniu.

Biuro brazylijskiego prezydenta, jak podał Reuters, nie odniosło się jeszcze do tej sprawy.

W zeszłym roku zarówno Facebook, jak i Twitter usunęły filmiki publikowane przez Bolsonaro za naruszenie warunków użytkowania tych mediów społecznościowych po tym, jak rekomendował sposoby ochrony przed wirusem sprzeczne z zaleceniami globalnych ekspertów ds. zdrowia publicznego. (PAP)

skib/ akl/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: