Nieoficjalnie: Rozważany jest obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych

Z nieoficjalnych ustaleń Radia ZET wynika, że członkowie Rady Medycznej opowiadają się za obowiązkowymi szczepieniami dla niektórych grup zawodowych. Taka deklaracja miała paść podczas poniedziałkowego spotkania z premierem.

- W kwestii obowiązkowych szczepień dla pracowników medycznych byliśmy jednogłośni - powiedział nieoficjalnie dziennikarce Radia ZET Magdalenie Pernet jeden z członków Rady Medycznej przy premierze. Nie jest to jedyna grupa zawodowa, dla której eksperci rekomendowaliby taki nakaz.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Rozmowy o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników medycznych potwierdził też na konferencji prasowej premier. - Obywatel, przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia, musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli?

Nieoficjalnie drugą grupą zawodową, wobec której toczą się rozmowy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19, są nauczyciele. Członek Rady Medycznej dodał, że doradcy premiera Mateusza Morawieckiego w przyszłości chcą rozpocząć rozmowy na temat obowiązku szczepień także dla innych grup zawodowych. Na razie nie zostało jeszcze określone, jakich dokładnie.

Zmiany wynagrodzeń dla nauczycieli. Ministerstwo edukacji przedstawiło propozycję (zdjęcie ilustracyjne) Zmiany wynagrodzeń dla nauczycieli. Oferta ministerstwa - z wyższym pensum

Powodem decyzji o wprowadzeniu przymusu szczepień ma być zbliżająca się czwarta fala epidemii. Ze wszystkich model prognostycznych, na które powołuje się Ministerstwo Zdrowia wynika, że kolejna fala zakażeń może pojawić się w Polsce już na przełomie sierpnia i września. Wówczas też mogą zostać wprowadzone obostrzenia, które zniesiono przed wakacjami. Adam Niedzielski potwierdził, że regiony o niższym poziomie wyszczepienia mogą liczyć się z bardziej dolegliwymi zakazami niż miejscowości, w których odsetek zaszczepionych jest wysoki.

IV fala epidemii koronawirusa - jakie są dotychczasowe ustalenia ws. obostrzeń?

W poniedziałek wiceminister zdrowia przekazał, że w Polsce potwierdzonych jest już 246 przypadków zakażenia wariantem Delta. Obecnie ten właśnie wariant wirusa SARS-CoV-2 znajduje się w prawie 70 proc. badanych próbek. Waldemar Kraska ponownie zaapelował o szczepienia, przypominając, że tylko one chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Tykocin. Premier Mateusz Morawiecki spotyka się z mieszkańcami województwa podlaskiego podczas pikniku rodzinnego. Agitacja programu 'POLSKI ŁAD' Polski Ład później? Obiecali 10 ustaw w 100 dni. Czas mija, ustaw brak

W ostatnim czasie w Polsce toczy się dyskusja na temat tego, czy należy znieść restrykcje dla osób zaszczepionych. Prof. Magdalena Marczyńska przyznała po spotkaniu Rady Medycznej, że eksperci poprosili o jasną deklarację rządu w tej sprawie.

Naszym zdaniem po prostu trzeba to mówić jasno i wyraźnie, pokazując ewidentną korzyść. Ten, kto się zaszczepił i zaszczepi, nie będzie podlegał restrykcjom w trakcie ewentualnych kolejnych fal zakażeń

- powiedziała prof. Marczyńska.

Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika jednak, że "miejsca tylko dla zaszczepionych" na wzór Francji czy Włoch, nie zostaną w Polsce wprowadzone. "W nieoficjalnych rozmowach współpracownicy Mateusza Morawieckiego przyznają, że obawiają się społecznego buntu" - czytamy na rmf24.pl.

Więcej o: