Japonia. Przez COVID-19 rośnie liczba samobójstw. Władze mierzą się z poczuciem kryzysu

Pandemia koronawirusa powoduje rosnącą liczbą samobójstw w Japonii. Od stycznia do maja w prefekturze Yamanashi odnotowano ich o 44,7 proc. więcej niż rok wcześniej, a lokalne władze "mierzą się z rosnącym poczuciem kryzysu" - podał we wtorek "Mainichi Shimbun".
Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Japoński dziennik ocenia, że przedłużający się kryzys koronawirusowy odciska piętno na życiu i otoczeniu ludzi, a pogarszająca się sytuacja gospodarcza przekłada się na wzrost bezrobocia.

Plakaty promujące Igrzyska Olimpijskie w Tokio Tokio 2020. Igrzyska olimpijskie bez kibiców. Japonia ogłosiła stan wyjątkowy

Japonia. Wzrost liczby samobójstw z powodu pandemii

W prefekturze Yamanashi na zachód od Tokio stwierdzono od stycznia do maja 68 samobójstw, czyli o 21 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największy wzrost dotyczył mężczyzn w wieku 20-30 lat oraz mężczyzn w wieku 60 lat i starszych.

"Mainichi Shimbun" zwraca uwagę, że wcześniej liczba samobójstw w Yamanashi spadała. W całym 2020 roku odnotowano ich 129 i po raz pierwszy od 43 lat roczna liczba była niższa niż 130. Zaobserwowano jednak znaczny wzrost w drugiej połowie roku, co wiązano z przedłużającymi się skutkami pandemii.

Szczepienia przeciwko COVID-19 Nieoficjalnie: Rozważany jest obowiązek szczepień dla wybranych grup

Japonia. Trwa kampania przeciwdziałania samobójstwom

Jeden z miejscowych urzędników przytoczył historię 20-letniego studenta, który wpadł w depresję w związku z niepowodzeniem w poszukiwaniu pracy i odebrał sobie życie. Według tego urzędnika za odnotowany wzrost mogą częściowo odpowiadać samobójstwa wśród celebrytów.

"Osoby w wieku pracowniczym są bardziej narażone na wpływ pandemii koronawirusa na środowisko pracy i chcemy skutecznie kierować ludzi z niepokojami i obawami do poradnictwa" - ogłosiły władze prefektury.

Władze uruchomiły kampanię przeciwdziałania samobójstwom, w ramach której ogłoszenia dotyczące pomocy terapeutycznej umieszczane są między innymi wśród wyników w wyszukiwarkach internetowych. Kampanie uliczne są zawieszone lub ograniczone z powodu pandemii, ale urzędnicy prowadzą szkolenia dla nauczycieli i pracowników administracji. (PAP)

autor: Andrzej Borowiak/ anb/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: