Wielka Brytania. Osoby zaszczepione w UE i USA nie muszą odbywać kwarantanny

Od poniedziałku rano osoby, które w Unii Europejskiej lub w USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii z krajów z tzw. żółtej listy nie muszą odbywać kwarantanny.

Dotychczas - od 19 lipca - z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z krajów z tzw. żółtej listy zwolnione były tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień, przy czym nie dotyczy to przyjazdów z Francji, gdzie nawet zaszczepienie nie zwalnia z tego wymogu.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Wielka Brytania. Zwolnienie z kwarantanny dla w pełni zaszczepionych. Pozostaje jednak obowiązek wykonania testu

Zmiany dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach UE - z wyjątkiem Francji - oraz w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.

W przypadku podróżnych z krajów UE, dowodem szczepienia będzie unijny certyfikat szczepionkowy. Przyjeżdżający z USA muszą mieć natomiast kartę szczepienia.

Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpoIle kosztowały szpitale tymczasowe? Ponad 100 mln zł za siedem placówek

Wszyscy ci podróżni nadal muszą wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, a także w drugim dniu po przyjeździe. Natomiast nie muszą wykonywać jeszcze jednego testu - w ósmym dniu. Zmiany, które zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu przez ministra transportu Granta Shappsa w stosunku do Anglii, zostały później przyjęte także przez władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. - Pomagamy łączyć ludzi mieszkających w USA i krajach europejskich z ich rodzinami i przyjaciółmi w Wielkiej Brytanii - oświadczył w poniedziałek Shapps.

Do poluzowania przez brytyjski rząd zasad przyjazdów dla osób zaszczepionych od dawna wzywały linie lotnicze, władze portów lotniczych, a także biura turystyczne.

Hiszpania może znaleźć się na tzw. czerwonej liście

Zmiany dotyczą przyjazdów z krajów z tzw. żółtej listy, na której jest ponad połowa państw świata, w tym niemal wszystkie europejskie. Przyjazd z ok. 50 krajów z tzw. czerwonej listy jest możliwy tylko w przypadku obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i łączy się z obowiązkiem odbycia płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli.

Loteria szczepionkowa, nagrodyLoteria szczepionkowa. W środę do wygrania samochód. Jak się zarejestrować?

Tymczasem w mediach coraz więcej jest spekulacji, że w tym tygodniu, podczas przeglądu list krajów, przyjazdy z Hiszpanii mogą zostać objęte takim samym reżimem, jak to ma miejsce obecnie w przypadku Francji, czyli nawet osoby w pełni zaszczepione musiałyby odbywać kwarantannę.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP).

bjn/ ap/

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: