Dania. Zniesiono wymóg okazywania paszportów covidowych. "Niewłaściwy moment"

Od niedzieli duńskie władze w wielu miejscach, takich jak m.in. kinach i muzeach, zniosły wymóg okazywania certyfikatów o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub posiadania negatywnego testu. Według eksperta "rozluźnienie następuje w niewłaściwym momencie".
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Restrykcje zostały złagodzone w obiektach mieszczących do 500 osób. Swobodny wstęp obowiązuje także do parków rozrywki czy ogrodów zoologicznych. Inne udogodnienia to: likwidacja limitów w transporcie publicznym oraz ograniczeń dla kibiców na trybunach. Więcej osób będzie mogło też przebywać w sklepach.

Dania zbyt wcześnie łagodzi restrykcje?

Według cytowanego przez TV 2 prof. Viggo Andreasena z Uniwersytetu w Roskilde, który specjalizuje się w matematyce epidemicznej, "rozluźnienie obostrzeń następuje w niewłaściwym momencie". - Mamy zachorowania na COVID-19 zwłaszcza wśród młodszych ludzi. To oni bywają w miejscach, w których nie będzie już kontroli certyfikatów - podkreśla Andreasen.

Opublikowane w tym tygodniu przez duński Instytut ds. kontroli chorób zakaźnych wyniki badań pokazały, że w Danii więcej niż jeden na pięć przypadków wariantu Delta koronawirusa potwierdzono u osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką.

Dania. Ponad połowa dorosłej populacji jest w pełni zaszczepiona

W Danii certyfikat koronawirusowy jest ważny już w przypadku przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dokument został wprowadzony pod koniec maja. Znoszenie od niedzieli restrykcji jest wynikiem porozumienia politycznego rządu z opozycją parlamentarną osiągniętego 10 czerwca.

W Danii liczba nowych przypadków Covid-19 rośnie ponownie od połowy czerwca. Ma to związek m.in. z dominacją bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 739 zakażeń.

Obie dawki szczepionki przyjęło do tej pory 54 proc. dorosłej populacji. (PAP)

zys/ kib/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: