Wakacje 2021 - Grecja. Jakie obostrzenia i zasady wjazdu obowiązują?

Jak przedstawiają się aktualne restrykcje w Grecji? Na jakich zasadach można wjechać do kraju? Do czego uprawnia tzw. paszport covidowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla podróżnych, którzy planują spędzić swój urlop w Grecji.
Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Grecja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Wszyscy podróżni muszą jednak pamiętać o sprawdzeniu aktualnych informacji epidemicznych.

Certyfikat covidowy w Grecji. Gdzie bez niego nie wejdziemy?

W Grecji od 1 lipca możemy okazać Unijny Certyfikat COVID (UCC), potocznie znany jako "paszport covidowy". Jest to zaświadczenie potwierdzające, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, przechorowała chorobę lub posiada negatywny wynik testu w jej kierunku. Certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i korzystać za pośrednictwem aplikacji lub drukując potwierdzenie. Granicę Grecji przekroczyć można także na podstawie zaświadczeń (o szczepieniu, negatywnym wyniku testu PCR lub antygenowego albo statusu ozdrowieńca), jednak, co istotne, bez certyfikatu nie wejdziemy do takich miejsc jak:

  • restauracje i bary;
  • kina i teatry;
  • nocne kluby i dyskoteki;
  • na pokład samolotu podczas lotu krajowego czy na prom

Jakie obostrzenia obowiązują w Grecji?

W Grecji obowiązują limity osób w sklepach, muzeach, komunikacji publicznej czy w atrakcjach archeologicznych. Osoby, które chcą wejść do kościoła muszą nosić podwójną maskę na twarzy składającą się z maski niemedycznej i maski z tkaniny lub maski KN95. Nakaz noszenia masek dotyczy przestrzeni zamkniętych oraz przestrzeni otwartych, jeśli występują duże skupiska ludzi. Za łamanie przepisów covidowych grozi kara grzywny w wys. od 300 euro

EDCD odradza podróże na greckie południowe wyspy egejskie

Podczas planowania wycieczki do Grecji warto także pamiętać, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uznaje greckie południowe wyspy egejskie za obszar wysokiego ryzyka epidemicznego. Planowanie podróży na Mykonos, Santorini czy Rodos jest więc niezalecane.

Dodatkowo podróżni udający się do kraju są zobowiązani do zarejestrowania swojej podróży na stronie greckiego rządu - należy to zrobić nie później niż 24 godziny przed wjazdem. W przypadku braku kodu (otrzymywanego po wypełnieniu formularza) linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład swojego samolotu lub nałożyć grzywnę w wysokości 500 euro.

Więcej o: