Wielka Brytania. Anglia zmienia zasady dla przyjeżdżających. Podróżnym z Polski nie będzie łatwiej

Londyn zaktualizował reguły dotyczące obostrzeń przy wjeżdżaniu do kraju związanych z pandemią koronawirusa. Na tzw. zieloną listę trafiły Niemcy, Austria i Norwegia. Polska pozostaje na pomarańczowej. Zmiany dotyczą teoretycznie tylko Anglii, ale Walia, Szkocja i Irlandia Północna jak dotąd także przyjmowały ustalenia angielskie.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Wbrew spekulacjom części mediów i ekspertów, Polska nie została dodana przez Londyn do zielonej listy krajów. To oznacza, że nie dla podróżujących z naszego kraju na Wyspy nie będzie ułatwień. Podobne domysły dotyczyły Hiszpanii, ale i ona zostanie na liście pomarańczowej.

Wielka Brytania. Anglia zmienia zasady dla przyjeżdżających

Na zieloną listę awansowały Niemcy, Austria, Słowenia, Słowacja, Łotwa, Rumunia i Norwegia, dołączając do między innymi Bułgarii i Malty. Przybysze z tych krajów nie muszą przechodzić kwarantanny na Wyspach, nawet jeśli nie są zaszczepieni. Na ten liście będzie teraz 36 państw.

Niemcy. Rząd planuje restrykcje dla niezaszczepionych (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Rząd planuje restrykcje dla niezaszczepionych, obowiązkowe maseczki

Lista pomarańczowa, na której jest Polska, oznacza, że przyjeżdżający z oznaczonego tym kolorem kraju mogą uniknąć kwarantanny pod warunkiem, że w pełni się wyszczepili - czyli przyjęli dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi (lub jedną w przypadku preparatu J&J). Pozostali muszą poddawać się dziesięciodniowej izolacji, choć w Anglii można ją skrócić mniej więcej o połowę, po wykupieniu dodatkowego badania.

Koronawirus na Wyspach. Czerwona lista państw zaktualizowana

Duże zmiany pojawiły się na czerwonej liście, wiążącej się z przymusową kwarantanną w specjalnym hotelu. Londyn wykreślił z niej między innymi Indie, skąd parę miesięcy temu dotarł wariant Delta, pogarszając sytuację epidemiczną na Wyspach. Szlaban opuszcza się za to dla czterech miejsc. "Czerwone" stały się: Meksyk, Gruzja i dwa zamorskie terytoria Francji: La Reunion i Mayotte.

Dotychczas Francja teoretycznie była na pomarańczowej liście, ale stanowiła wyjątek, bo zaszczepieni podróżni i tak musieli przejść kwarantanną. Teraz się to zmieni, a dwie dawki staną się taką samą przepustką do wolności, jak w przypadku Polski.

Koronawirus w PolscePolska w czołówce nadmiernej śmiertelności w UE. W trzech krajach gorzej

Ogłoszone właśnie zasady wchodzą w życie w niedzielę 8 sierpnia rano i formalnie dotyczą tylko Anglii, ale Walia, Szkocja i Irlandia Północna koordynują swoje strategie z Londynem i dotychczas podążały w jego ślady.

Więcej o: