Wielka Brytania. Zmieniły się zasady wjazdu. Kwarantanna przestała być obowiązkowa

Od poniedziałku w pełni zaszczepieni mieszkańcy Anglii i Irlandii Północnej, a także wszyscy poniżej 18. roku życia, nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny, jeśli mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Konieczne będą za to testy.

W poniedziałek podano, że w całej Wielkiej Brytanii wykryto w ciągu minionej doby 28,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 26 zgonów z powodu Covid-19. Bilans zakażeń jest nieco wyższy zarówno w stosunku do tego z niedzieli, jak i sprzed tygodnia, zaś bilans zgonów jest od nich obu niższy. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto już prawie 6,3 mln infekcji, z powodu których zmarło 130 979 osób.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Wielka Brytania częściowo znosi obowiązek kwarantanny

Zamiast kwarantanny zalecane jest, by wykonywali test typu PCR na obecność koronawirusa (w Anglii jeden, w Irlandii Północnej dwa), a także by zasłaniali twarz w zamkniętych pomieszczeniach publicznych i ograniczyli kontakty społeczne, zwłaszcza z osobami szczególnie podatnymi na zakażenie. Nie są to jednak wymogi, a jedynie zalecenia. Osoby zaszczepione będą jednak musiały odbyć kwarantannę, jeśli wykonany przez nie test wykaże obecność koronawirusa.

Obowiązek kwarantanny dla zaszczepionych w przypadku kontaktu z osobą zakażoną już kilka dni temu został zniesiony w Walii oraz w Szkocji.

Wielka Brytania. W szczytowym momencie nawet 700 tys. osób odsyłanych na kwarantannę

Zmiana, która weszła w życie, znacząco zmniejszy liczbę osób odbywających kwarantannę. W pierwszej połowie lipca, gdy gwałtownie rosły bilanse wykrywanych zakażeń, wzrastała też liczba osób powiadamianych poprzez aplikację do wykrywania kontaktów o tym, że muszą się udać na kwarantannę. W szczytowym momencie takie alerty w ciągu jednego tygodnia otrzymało w Anglii i Walii prawie 700 tys. osób. Duża liczba osób wysłanych na kwarantannę powodowała z kolei powodowało zakłócenia w pracy wielu firm - pojawiły się m.in. problemy z dostawami towarów do sklepów czy z transportem publicznym.

Więcej o: