Paszporty covidowe uznawane przez kolejne trzy kraje. Już od piątku

Paszporty covidowe będą od piątku 20 sierpnia uznawane w trzech kolejnych krajach. Unia Europejska zaakceptowała certyfikaty Ukrainy, Turcji oraz Macedonii Północnej. Państwa te będą też uznawały unijne dokumenty.

Paszporty covidowe to potoczna nazwa Unijnego Certyfikatu COVID. Dokument pozwala swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Paszporty covidowe na Ukrainie, w Turcji i Macedonii Północnej

Komisja Europejska poinformowała, że od piątku 20 sierpnia paszporty covidowe wydane na Ukrainie, w Macedonii Północnej oraz Turcji będą akceptowane w Unii Europejskiej na tej samej zasadzie co Unijny Certyfikat COVID. Działa to też oczywiście w drugą stronę i kraje te będą uznawały unijne dokumenty. 

Cieszę się, że lista krajów wdrażających system oparty na unijnym certyfikacie COVID stale rośnie, a my wyznaczamy standardy na arenie międzynarodowej. Ułatwia to bezpieczne podróżowanie, także poza granice Unii

- powiedział komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Komisja przekazała również, że trwają prace nad włączeniem do systemu kolejnych państw nienależących do Unii Europejskiej.

Certyfikat COVID na wakacjach jest niezbędny

Przed wyjazdem za granicę warto wyposażyć się w paszport covidowy, bo ułatwia nie tylko przemieszczanie się. Kolejne kraje wprowadzają bowiem obostrzenia i bez dowodu zaszczepienia lub negatywnego testu możemy nie zostać wpuszczeni do restauracji czy kina. Takie restrykcje obowiązuje w Irlandii, Francji, Portugalii, Grecji, Włoszech oraz Austrii. Za złamanie obostrzeń grożą wysokie kary. Największą grzywnę można dostać w Irlandii za fałszywe przepustki. Jej wysokość to 2 tys. euro, co w przeliczeniu daje około 9,1 tys. zł. We Włoszech z kolei mandat za brak przepustki w wymaganych miejscach wynosi 400 euro (1800 zł). 

Więcej o: