Loteria szczepionkowa. Kim są rezerwowi laureaci. Na czym polega weryfikacja "prawa do nagrody"?

Wyniki loterii szczepionkowej podawane są co tydzień. Jak się jednak okazuje, nie zawsze główne nagrody trafiają do wytypowanych laureatów. Totalizator Sportowy wyjaśnia, że powodem są błędy popełnione przez uczestników loterii.

Osiem hulajnóg elektrycznych Segway z loterii tygodniowej Narodowego Programu Szczepień nie trafi do wylosowanych osób. Zgodnie z komunikatem Totalizatora Sportowego, problemem są błędy uczestników, z powodu których nagrody zostaną przekazane "laureatom rezerwowym".

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Totalizator Sportowy wyjaśnia, kim są "laureaci rezerwowi"

Losowanie loterii szczepionkowej co tydzień budzi emocje. Niektórzy ze zdziwieniem przyjęli jednak to, że Totalizator Sportowy poza zwycięzcami losuje także "laureatów rezerwowych", których imiona i pierwsza litera nazwiska oraz cztery pierwsze cyfry numeru telefonu są podawane na stronie akcji szczepień. Uczestnicy loterii zastanawiają się, po co odbywa się losowanie osób rezerwowych, skoro zgłoszenie do losowania możliwe jest tylko dla osób, które posiadają certyfikaty szczepień, a dane pochodzą z kont pacjenta.

Totalizator Sportowy w rozmowie z WP.pl tłumaczy, że laureaci rezerwowi (których jest już w sumie 390) mogą przejąć nagrody w sytuacji, gdy laureaci główni zostaną negatywnie zweryfikowani przez komisję. Weryfikacja dotyczyć ma natomiast nie samego procesu rejestracji czy faktu zaszczepienia przeciwko COVID-19.

- W każdym losowaniu do nagród losowane jest jedno zgłoszenie rezerwowe. Jest to działanie proklienckie. Jako organizator loterii chcemy mieć pewność, że wszystkie nagrody trafią w ręce jej uczestników - powiedział portalowi Jarosław Tomaszewski z biura prasowego Totalizatora Sportowego.

Jak wygląda weryfikacja prawa do nagrody?

Weryfikacja laureatów głównych opiera się o dokumenty, które należy dostarczyć, by otrzymać nagrodę. Dokumenty zawierają dane osobowe oraz oświadczenie, że laureat nie jest członkiem rodzin urzędników Ministerstwa Zdrowia lub osób zajmujących "eksponowane stanowiska polityczne".

- Dotychczas ośmiu laureatów głównych zostało zweryfikowanych negatywnie (wygrali hulajnogi elektryczne - red.). Czterech laureatów rezerwowych spełniło warunki niezbędne do przejścia procedury weryfikacji pozytywnej, pozostali są w trakcie weryfikacji - przekazał portalowi Jarosław Tomaszewski.

Podobna weryfikacja dotyczy też loterii Narodowego Spisu Powszechnego. Do tej pory negatywnie zweryfikowano aż 400 laureatów.

Więcej o: