Środek dla zwierząt leczy COVID-19? FDA ostrzega: "Nie jesteś koniem. Poważnie, ludzie. Przestańcie"

"Nie jesteś koniem" - napisała na Twitterze amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ostrzegając przed przyjmowaniem leku przeciwpasożytniczego dla zwierząt gospodarskich przez ludzi w celu leczenia lub zapobiegania zachorowaniu na COVID-19.

Jak podają media, w stanie Missisipi odnotowano gwałtowny wzrost liczby zatruć spowodowanych spożyciem przez ludzi iwermektyny stosowanej powszechnie między innymi do odrobaczania bydła.

"Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Poważnie, ludzie. Przestańcie" - napisała na Twitterze FDA. W dołączonym artykule stwierdziła, że "być może nie jest zaskakujące", iż niektórzy konsumenci szukają niekonwencjonalnych metod leczenia, biorąc pod uwagę liczbę zgonów w wyniku COVID-19.

FDA poinformowała, że otrzymała "wiele doniesień o pacjentach, którzy wymagali wsparcia medycznego i byli hospitalizowani po samoleczeniu za pomocą iwermektyny przeznaczonej dla koni". "Przyjmowanie dużych dawek tego leku jest niebezpieczne i może spowodować poważne szkody" – ostrzegła agencja.

FDA podkreśliła także, że preparaty z iwermektyną przeznaczone dla ludzi, wykorzystywane m.in. do leczenia ślepoty rzecznej, różnią się od tych dla zwierząt. Dodała, że nie zatwierdziła iwermektyny do stosowania w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19 u ludzi. 

"Leki dla zwierząt są często silnie skoncentrowane, ponieważ są stosowane w przypadku dużych zwierząt, takich jak konie i krowy, które mogą ważyć znacznie więcej niż my (...). Tak wysokie dawki mogą być bardzo toksyczne dla ludzi" – wyjaśniła agencja. Dodała, że "wiele nieaktywnych składników występujących w produktach dla zwierząt nie jest ocenianych pod kątem stosowania u ludzi lub są one zawarte w znacznie większej ilości" niż w preparatach przeznaczonych dla ludzi. 

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

WHO: Nie należy stosować iwermektyny do leczenia COVID-19

31 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nie należy stosować iwermektyny do leczenia COVID-19. Jak podała w komunikacie, jej zalecenie jest oparte na ocenie grupy ekspertów, którzy przeanalizowali 16 opublikowanych dotychczas badań o stosowaniu iwermektyny na Covid-19. Grupa oceniła, że dowody na to, czy iwermektyna zmniejsza śmiertelność, konieczność użycia respiratora, hospitalizacji i czasu trwania choroby, są nikłe w związku z małą liczbą danych zawartych w badaniach i niską ich jakością.

22 marca opinię w sprawie iwermektyny wydała Europejska Agencja Leków (EMA). Stwierdziła, że jak dotąd działanie na COVID-19 tego leku nie zostało wystarczająco udowodnione i wezwała do przeprowadzenia dalszych, lepiej zaprojektowanych badań. EMA zauważyła też, że w laboratoryjnych testach, które zapoczątkowały zainteresowanie tym środkiem, stosowano znacznie większe jego dawki niż te zwykle stosowane u ludzi.

Wcześniej podobny komunikat wystosował koncern farmaceutyczny Merck, który wynalazł lek. Według tej firmy badania nie tylko nie wykazały skuteczności iwermektyny na COVID-19, ale też nie uwzględniają danych dotyczących bezpieczeństwa. 

Wywiady Sroczyńskiego"To nie była nasza wojna". Dlaczego Biden kłamie o Afganistanie?

Iwermektyna - co to za lek?

Iwermektyna to szeroko stosowany środek przeciwpasożytniczy i przeciwtrądzikowy, używany zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Choć badania laboratoryjne wykazały jej antywirusowe działanie i potencjalną skuteczność przeciw SARS-CoV-2, późniejsze badania kliniczne nie udowodniły jak dotąd jednoznacznie jej korzyści. Artykuły naukowców twierdzących o skuteczności leku były zaś kwestionowane przez recenzentów. (PAP)

PAP/kib/ tebe/arch.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Z Pekinu zniknął smogZ Pekinu zniknął smog. Błękitne niebo nad miastem

Więcej o: