Niemcy - nowe obostrzenia. Wprowadzono zasadę 3G dla niezaszczepionych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Od poniedziałku 23 sierpnia w Niemczech obowiązuje zasada 3G, która ogranicza niezaszczepionym możliwość przebywania w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych. Na jakie obostrzenia zdecydowały się jeszcze władze tego kraju?

Niedawno władze Niemiec po raz kolejny zmieniły zasady dotyczące epidemii koronawirusa w kraju. Wprowadzona została kontrowersyjna zasada, na którą zdecydowały się wcześniej także takie kraje jak np. Włochy czy Francja.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Niemcy - zasada 3G. Kogo dotyczy?

Od 23 sierpnia obowiązuje zasada 3G (Geimpfte, Genesene, Getestete), która oznacza, że w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych mogą przebywać osoby zaszczepione, wyleczone z COVID-19 lub z negatywnym testem na obecność koronawirusa.

Gdzie obowiązuje ta zasada? W restauracjach, kinach, siłowniach, salonach fryzjerskich, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, na basenach i halach sportowych oraz odwiedzających w szpitalach i uczestników imprez. Osoby, które chcą zatrzymać się w hotelu, muszą posiadać negatywny test, a na dodatek powtarzać go co trzeci dzień pobytu.

Zasada ta nie obowiązuje na przykład uczniów, którzy są regularnie testowani oraz małych dzieci. Zasada może zostać zawieszona przez kraje związkowe tylko wtedy, gdy siedmiodniowa zapadalność w danym regionie utrzymuje się na poziomie poniżej 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia.

Niemcy - obostrzenia. O czym trzeba pamiętać jadąc do Niemiec?

Podczas zakupów i w środkach transportu publicznego wymagane jest zasłanianie ust i nosa maseczką medyczną (dozwolone jest korzystanie z maseczek operacyjnych, z filtrem FFP2 lub KN95) - dotyczy to także osób zaszczepionych, wyleczonych i przebadanych. "Maski materiałowe, szale i przyłbice nie są akceptowane. W Berlinie i Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2 (w Berlinie również KN95)" - czytamy na stronie polskiego MSZ. Obowiązkowe jest także przestrzeganie bezpiecznego dystansu.

Na obszarach z dużą liczbą zakażeń, gdzie wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni utrzymuje się przez trzy dni z rzędu powyżej 100, wprowadzane są dodatkowe obostrzenia np. zakaz opuszczania mieszkania w godzinach nocnych.

Od 1 sierpnia wjazd do Niemiec możliwy jest tylko z negatywnym wynikiem testu wykonanym najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do tego kraju (czas liczy się od momentu pobrania próbki). Wynik musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

  • dzieci do 12 r. życia;
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
  • ozdrowieńcy (od 28 dni do sześciu miesięcy po chorobie);
  • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
  • pracownicy transgraniczni;
  • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Szczegółowe obostrzenia mogą różnić się w zależności od kraju związkowego, do którego jedziemy. W Niemczech to właśnie landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe, dlatego przed podróżą warto sprawdzić strony internetowe rządów krajowych lub władz lokalnych.

Więcej o: