Włochy - nowe obostrzenia od 1 września. Paszporty covidowe w szkołach, pociągach i samolotach

1 września we Włoszech zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące paszportów covidowych. Zaświadczenia Green Pa wymagane będą od pracowników szkół, studentów oraz podróżujących w transporcie publicznym.

Do tej pory zaświadczenie, potwierdzające szczepienie przeciwko COVID-19, wyzdrowienie z choroby lub posiadanie negatywnego testu na koronawirusa, obowiązywało m.in. w restauracjach, kinach, na basenach czy stadionach piłkarskich. Od 1 września przepisy we Włoszech zostaną jednak zaostrzone.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Włochy - nowe obostrzenia od września. Jakie zasady dotyczyć będą mieszkańców i turystów?

Od 1 września osoby, które chcą skorzystać z samolotów (także na trasach krajowych), pociągów (intercity, dalekobieżnych, nocnych), autobusów (międzyregionalnych), statków czy promów (z wyjątkiem promów na trasie Sycylia-Kalabria), będą musiały przestrzegać zasad opisanych w dekrecie rządu z 6 sierpnia 2021 roku. Zasada ta nie dotyczy pociągów lokalnych, autobusów miejskich i pociągów metra. Jak podaje "Corierre dela Sera", paszport covidowy będzie wymagany także od pracowników szkół i uczelni oraz od studentów.

Tak zwany Green Pass wydawany jest dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 (paszport staje się aktywny 15 dni po przyjęciu dawki) lub posiadają zaświadczenie o przejściu zakażenia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Paszport covidowy otrzymują także ci, którzy uzyskają negatywny wynik testu na koronawirusa, który zostaje wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Ponadto zmieniają się też zasady dla turystów, którzy chcą spędzić wakacje we Włoszech. Od 1 września podróż do tego kraju możliwa będzie dla osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, są ozdrowieńcami lub posiadają negatywny test covidowy.

Certyfikat covidowy we Włoszech - w jakich sytuacjach należy go okazać?

Od 6 sierpnia 2021 roku turyści i mieszkańcy są zobligowani do okazania certyfikatu covidowego, który upoważnia do:

  • konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych;
  • wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe;
  • wstępu do muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw;
  • wstępu na baseny, pływalnie, SPA (również na terenie obiektów wypoczynkowych/noclegowych) – wyłącznie w odniesieniu do aktywności w przestrzeniach zamkniętych;
  • wstępu na targi, festiwale i wydarzenia wystawiennicze;
  • wstępu do uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki;
  • wstępu do centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych - wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych;

Dodatkowo, co najmniej do 30 sierpnia osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że do 31 grudnia władze mogą wprowadzać obostrzenia lokalne i regionalne w podziale na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Wówczas należy liczyć się na przykład z zakazem przemieszczania się po kraju.

Więcej o: