W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt ustawy, w której zawarte są nowe możliwości dla pracodawców oraz przedsiębiorców. "Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw" jest już dostępny na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Pierwszy punkt projektu dotyczy kwestii, która w ostatnim czasie była poruszana przez wielu polityków. Zakłada on, że pracodawca będzie mógł sprawdzić, którzy pracownicy się zaszczepili, którzy chorowali na COVID-19 oraz kto ma negatywny lub pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Projekt zakłada, że pracodawca na tej podstawie będzie mógł oddelegować osobę niezaszczepioną czy z pozytywnym wynikiem testu "poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować go na urlop bezpłatny".
Co istotne, nowe przepisy obejmą też osoby, które szukają pracy. Już w trakcie rekrutacji kandydat będzie musiał udzielić firmie informacji zdrowotnych. Pracodawca miałby też "możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę".
Projekt wprowadza też rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy unikną ewentualnego lockdownu. Stanie się tak wtedy, gdy będą obsługiwać osoby, które posiadają tzw. paszport covidowy. Dokładny zapis tego przepisu brzmi następująco:
"Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2".
Weryfikacja "statusu zdrowotnego" ma być prowadzona przez aplikację mobilną udostępnioną przez Centrum e-Zdrowia lub przy wykorzystaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie "wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia". Zaświadczenia ze zdjęciem "będą mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny". Fotografie mają natomiast pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych - nie będzie więc konieczności przedstawiania nowego zdjęcia.