Przymusowe szczepienia nauczycieli? Piontkowski: Nie zakładamy

- Nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli. Nie będzie też obowiązku organizowania punktów szczepień w budynkach szkolnych - podkreślił w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że nauka w szkołach od 1 września będzie odbywać się stacjonarnie.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Na poniedziałek na godz. 12 prezydent zwołał Radę Gabinetową, która ma być poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Tworzy ją rząd, a stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".

W poniedziałkowej Radzie ma wziąć udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czwarta fala pandemii. Czy będzie powrót do nauki zdalnej?

Piontkowski pytany w Radiu ZET, z czym Czarnek pójdzie do prezydenta na spotkanie, przekazał, że minister opowie o przygotowaniach szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz przypomni wytyczne dla szkół w związku z bezpiecznym powrotem do stacjonarnej nauki.

Dopytywany, kiedy można się spodziewać powrotu do nauki zdalnej ze względu na wzrost zachorowań, Piontkowski przekazał, że "dzisiaj nie jesteśmy w stanie ocenić, czy poziom zachorowań na COVID-19 będzie duży i kiedy". "Mówi się o czwartej fali, ale nie wiemy, kiedy ona nastąpi i czy w ogóle nastąpi" - dodał.

Piontkowski: Nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli

Wiceszef MEiN pytany, czy nie będzie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli, stwierdził, że resort nie zakłada takiego rozwiązania. Przypomniał, że nie będzie także obowiązku organizowania punktów szczepień w szkołach. Jego organizacja będzie zależała od zgody rodziców. Jeśli nie będzie natomiast na to zgody, to będą się one odbywać w populacyjnych punktach szczepień.

"Nie ma obowiązku organizowania szczepień w budynkach szkolnych. Spokojnie może być to na terenie populacyjnych punktów szczepień. Dyrektor przekaże deklarację, informację o tym, ile dzieci i w jakim terminie będzie się chciało zaszczepić w danym punkcie szczepień" - podkreślił Piontkowski.

We wrześniu w szkołach ma być zintensyfikowana akcja informacyjna o szczepieniach przeciw COVID-19, mają też być prowadzone szczepienia w szkołach dla dzieci powyżej 12 roku życia. W pierwszym tygodniu września mają zostać przeprowadzone działania informacyjne. (PAP)

ipa/ robs/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: