Rząd trzyma przedsiębiorców w niepewności. Co od września zmieni się w obostrzeniach?

Co zmieni się w najbliższym czasie w kwestii obostrzeń? To pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu przedsiębiorców. Obecne rozporządzenie dotyczące restrykcji obowiązuje bowiem tylko do wtorku 31 sierpnia.

Jak poinformował dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, obecne rozporządzenie mówiące o koronawirusowych obostrzeniach obowiązuje do wtorku, a nowego wciąż nie ma. Ma pojawić się dziś lub jutro. Berenda dodał, iż obowiązywanie niemal wszystkich restrykcji, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, zostanie przedłużone o miesiąc do końca września.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

Co się zmieni od września?

Jakie zmiany czekają nas już w przyszłym miesiącu? Na razie wiemy niewiele, ponieważ nadal nie ukazało się oficjalne, rządowe rozporządzenie. Z informacji podanych przez RMF FM wynika, że zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczki na wielu egzaminach, nastąpi także poluzowanie obostrzeń w wagonach restauracyjnych w pociągach. "Więcej zmian rząd nie przewiduje" - czytamy.

.Niedzielski zmienił zdanie ws. ewentualnych obostrzeń. Ma nowe pomysły

Rząd trzyma przedsiębiorców w niepewności

Na zwłokę ze strony urzędników narzekają m.in. właściciele restauracji. Nie wiedzą np., ilu gości będą mogli przyjmować w swoich lokalach. W podobnej sytuacji są także organizatorzy konferencji i targów w centrach kongresowych. Polska Izba Przemysłu Targowego poinformowała, że łącznie do końca 2021 roku w Polsce ma odbyć się ponad 100 wydarzeń targowych o różnym profilu - krajowym i międzynarodowym. Przez zwlekanie rządu z decyzją w sprawie obostrzeń ich organizacja stanęła pod znakiem zapytania.

"Dziś jednak stoimy w martwym punkcie. Na Międzynarodowe Targi Poznańskie 31 sierpnia rozpocznie się prestiżowe wydarzenie pod szyldem Targi ITM Industry Europe - Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwa do 3 września br. Trudno będzie wytłumaczyć międzynarodowym gościom nagłą zmianę obostrzeń sanitarnych, limitów czy zakazów z dnia na dzień, bez wcześniejszego przygotowania i poinformowania. Taka sytuacja stawia nas wszystkich w położeniu obciążającym nie tylko nasz wizerunek, ale i państwa rozumianego jako instytucja" - skarżył się w mediach społecznościowych Tomasz Kobierski, prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Jakie obostrzenia obowiązują w gospodarce?

Na stronie internetowej rządu można przeczytać o obecnie obowiązujących obostrzeniach. Jak poinformowano obowiązują one do jutra - wtorku 31 sierpnia.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe:

Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe są otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje także limit osób – maks. 1 os. na 10 mkw. 

Gastronomia: 

Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). 

Restauracje hotelowe: 

Lokale gastronomiczne w restauracjach działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne: 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Hotele:

Hotele wznowiły działalność. Obowiązuje limit gości – maks. 75 proc. obłożenia hotelu.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz zorganizowanych grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 r.ż.

Więcej o: