Kontrole na lotniskach w UE. Kwarantanna i testy dla niektórych podróżnych

UE usuwa sześć krajów, w tym USA, z listy "bezpiecznych podróży". Turyści ze Stanów Zjednoczonych będą podlegali ściślejszym kontrolom w związku z COVID-19.

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek, że usuną Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogórę i Macedonię Północną z unijnej listy "bezpiecznych podróży", co oznacza, że obywatele tych krajów będą podlegać ściślejszym kontrolom dot. COVID-19 na granicach Unii Europejskiej.

O zapowiedzi usunięcia USA i innych krajów z bezpiecznej listy pisaliśmy w Next.gazeta.pl w zeszłym tygodniu.

Zmiany dla podróżujących do PolskiUE działa, by ponownie wprowadzić ograniczenia w podróżach z USA

Turyści ze Stanów Zjednoczonych będą podlegali ściślejszym kontrolom dot. COVID-19

Lista ma na celu ujednolicenie zasad podróżowania w całej Unii Europejskiej, chociaż nie wiąże poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które mają swobodę w ustalaniu własnej polityki granicznej. Jest sukcesywnie aktualizowana na podstawie najnowszych danych dot. zachorowań.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Jak wskazuje Reuters, już niektóre kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy i Belgia, klasyfikują Stany Zjednoczone jako oznaczone na czerwono, co oznacza wymóg testów i kwarantanny, podczas gdy dla Francji i Holandii Stany Zjednoczone są klasyfikowane jako kraj bezpieczny, jeśli chodzi o kwestie pandemiczne.

17 krajów znalazło się na wykazie Unii Europejskiej

Wykaz Unii Europejskiej obejmuje obecnie 17 krajów, w tym Kanadę, Japonię i Nową Zelandię.

Unia Europejska nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza Wspólnoty, którzy są w pełni zaszczepieni, chociaż w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do Unii Europejskiej.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: