Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne. Od kiedy? Niedzielski tłumaczy

- Nie przesądzałbym, czy będzie to od początku roku (...) Teraz chcę zapewnić, że wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili, to na pewno to szczepienie będzie dostępne bezpłatnie - powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą zostać objęte systemem refundacji.
Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Minister Zdrowia Adam Niedzielski we wtorek, podczas konferencji prasowej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, został zapytany o kwestię odpłatności szczepień na COVID-19. Niedzielski podkreślił, że szczepienia z kalendarza obowiązkowego podlegają w różnym stopniu refundacji i odniósł się w tym kontekście do szczepień przeciwko COVID-19. 

Adam Niedzielski: Płatne szczepienia na COVID-19 mogą zostać objęte systemem refundacji

Minister zdrowia powiedział, że szczepienia na COVID-19 miały nieco inną formułę, ale na pewno przyjdzie moment, że zostaną one objęte systemem refundacji. - Nie przesądzałbym, czy będzie to od początku roku (...) teraz chcę zapewnić, że wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili w związku ze zbliżającą się falą czy zwiększeniem liczby zakażeń, to na pewno to szczepienie będzie dostępne bezpłatnie - zapewniał Adam Niedzielski.

- Normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień czy inne, podlegają zasadom refundacyjnym. Czyli jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest 100 proc. czy 50 proc., to ta odpłatność jest stopniowo redukowana - powiedział szef resortu zdrowia. Tłumaczył, że jeśli szczepienia przeciwko COVID-19 zostaną objęte systemem refundacji, to ustalony zostanie poziom refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach tak, jak w przypadku szczepień na grypę. Niedzielski przypomniał, że w przypadku seniorów szczepienia na grypę są bezpłatne.

W Polsce w pełni zaszczepiło się prawie 19 mln osób

Liczba osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 wynosi 18 957 376. Osoby te otrzymały dwie dawki preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Natomiast liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 525 458. Dzienna liczba szczepień wynosi 21 712.

Od momentu rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 zgłoszono 14 970 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Liczba zutylizowanych dawek wynosi 391 290.

Więcej o: