Koronawirus. Linie lotnicze zwolniły część pracowników za odmowę szczepienia przeciw COVID-19

Hongkońskie linie lotnicze Cathay Pacific zwolniły z pracy "małą liczbę" osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 i nie przedstawiły dowodu na przeciwwskazania natury medycznej -podała w środę stacja RTHK, cytując komunikat firmy.

W komunikacie nie napisano, ilu dokładnie pracowników zostało zwolnionych.

Firma zaznaczyła, że pandemia bardzo wpłynęła na jej działalność, a środki prewencyjne wprowadzane przez poszczególne kraje utrudniły wykonywanie zadań osobom niezaszczepionym. Od początku września w samolotach linii pracują wyłącznie osoby w pełni zaszczepione - dodano.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Pracownicy linii lotniczych zwolnieni za odmowę szczepienia 

Pracę straciła między innymi stewardessa o nazwisku Chan, która pracowała w Cathay Pacific od prawie siedmiu lat. Chan powiedziała RTHK, że bała się przyjąć szczepionkę. Oceniła zwolnienia jako nieuzasadnione.

Koronawirus. Prof. Simon do niezaszczepionych: Trafiają do szpitalaKoronawirus. Prof. Simon do niezaszczepionych: Trafiają do szpitala

Krytykę wyraził również związek zawodowy pracowników linii lotniczych w Hongkongu. Ocenił on, że niezaszczepionych członków załóg należało przenieść na inne stanowiska.

Wydział ds. pracy w hongkońskiej administracji również zalecał firmom, aby rozważyły możliwość rozwiązania problemu niezaszczepionych pracowników poprzez zmiany w organizacji pracy. Wskazywał też na konieczność ochrony pracowników, którzy nie mogą przyjąć szczepionki.

3,7 mln mieszkańców Hongkongu po dwóch dawkach

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam oceniła natomiast w środę, że liczba wykonywanych szczepień spadła do niepokojąco niskiego poziomu 10 tys. dziennie. Wezwała mieszkańców, by przyjmowali szczepionki, aby miasto mogło wznowić podróże do Chin kontynentalnych bez kwarantanny.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne. Od kiedy? Niedzielski tłumaczy

Według danych oficjalnych w Hongkongu podano prawie 8 mln dawek szczepionek firm Pfizer-BioNTech oraz Sinovac. Po dwóch dawkach szczepionki jest obecnie niecałe 3,7 mln mieszkańców.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: