Tajlandia. Pot pod pachami informuje o zakażeniu koronawirusem. Naukowcy testują tani wykrywacz

Naukowcy z Uniwersytetu Chulalongkorn w stolicy Tajlandii, Bangkoku, opracowali test do wykrywania obecności koronawirusa w pocie pod pachami. Właśnie testują go na sprzedawcach na targach, poinformowała w czwartek AFP, francuska agencja prasowa.

Według badaczy pot spod pach może zawierać subtelne oznaki zakażenia koronawirusem.

Na podstawie pobranych próbek odkryliśmy, że osoby zakażone SARS-CoV-2 wydzielają bardzo różne substancje chemiczne. Wykorzystaliśmy to odkrycie do opracowania urządzenia do wykrywania konkretnych zapachów wytwarzanych przez niektóre bakterie występujące w pocie pacjentów chorych na COVID-19

- wyjaśnił Chadin Kulsing, jeden z prowadzących badania naukowców.

Dodał, że test był dokładny w 95 proc. Wyraził nadzieję, że zostanie wprowadzony jako tania alternatywa dla droższych testów wymazowych, które wymagają przetwarzania laboratoryjnego.

Badania, które stoją za testem z potu, nie zostały jeszcze opublikowane ani zrecenzowane.

Test na koronawirusa z potu ma być wygodny. "Zabieram się do pracy, czekając na wynik"

Test przeprowadzany jest w ten sposób, że umieszcza się waciki pod pachami ochotników na 15 minut. Następnie wacik jest zamykany w szklanej fiolce i sterylizowany promieniami UV.

Technik pobiera odpowiednią ilość próbki za pomocą zasysacza i wtłacza ją do analizatora, by sprawdzić wyniki

- powiedział naukowiec Chadin Kulsing.

Wyniki są gotowe po 30 sekundach. AFP relacjonuje, że testy potu otrzymały aprobatę ze strony mieszkańców Bangkoku, którzy uznali, że są znacznie "przyjemniejsze" niż wymazy pobierane z nozdrzy.

Ten test jest wygodniejszy, ponieważ zabieram się do pracy, czekając na wynik, z testem PCR musiałbym być w centrum testowym, siedzieć i czekać na wynik, co zajmuje godziny

- powiedział sprzedawca arbuzów w rozmowie z AFP.

Tajlandia odnotowała w czwartek 16 tys. nowych przypadków infekcji koronawirusem - od początku pandemii zachorowało prawie 1,34 mln osób. (PAP, skib/ tebe/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: