Dania. Minister zdrowia: Pandemia jest pod kontrolą, zniesiono wszystkie restrykcje

W Danii w piątek zniesiono obowiązujące w tym kraju od 18 miesięcy restrykcje koronawirusowe. Powodem pełnego otwarcia jest zaszczepienie 73 proc. społeczeństwa oraz uznanie, że "pandemia jest pod kontrolą".

Ostatnimi ograniczeniami był wymóg okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub posiadania negatywnego testu na COVID-19 w klubach nocnych oraz na imprezach plenerowych i koncertach dla ponad 2 tys. widzów.

Szczepienia okazały się skuteczne, dzięki czemu ryzyko poważnego zachorowania zmniejszyło się. COVID-19 nie jest już problemem społecznym

- orzekł epidemiolog prof. Jens Lundgren, który wydał ekspertyzę będącą podstawą decyzji rządu o zniesieniu wszystkich restrykcji.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Dania znosi restrykcję, bo koronawirus nie jest już "krytyczny społecznie"

W Danii infekcja Covid-19 od piątku przestała być traktowana jako choroba "krytyczna społecznie", a stała się "ogólnie niebezpieczną", jak dżuma, ebola, czy grypa pandemiczna.

Jednocześnie nadal, jeśli np. w szkole wybuchnie ognisko koronawirusa, władze będą mogły tymczasowo zamknąć placówkę. Zaleca się także częste mycie rąk, utrzymywanie higieny oraz pozostawanie w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

Wyjątkiem będą również lotniska, gdzie obowiązują międzynarodowe przepisy o obowiązku noszenia maseczek.

Jednak np. ponowne wprowadzenie wymogu zasłaniania ust i nosa w Danii będzie wymagało zakwalifikowania COVID-19 jako choroby "krytycznej społecznie" oraz zdobycia większości w parlamencie.

Według ministra zdrowia Magnusa Heunicke w Danii "epidemia została opanowana". W ostatnich dniach odnotowuje się w tym kraju w ciągu doby od 500 do 1 tys. przypadków koronawirusa. Zakażenia najczęściej dotyczą grupy osób w wieku 10-19 lat. (PAP, zys/ tebe/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

 

Więcej o: