Kwarantanna z kradzieżą danych osobowych. Nowe metody działania oszustów

Inspekcja sanitarna ostrzega przed fałszywymi wiadomościami dotyczącymi kwarantanny. Fałszywe SMS-y zawierają link/adres do strony.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że mieszkańcy Mazowsza i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link/adres do strony. To jest oszustwo. Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie. "Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link" - zaapelował sanepid.

Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Ekspert od ochrony danych osobowych Katarzyna Ellerik w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ostrzegła, że po kliknięciu link możemy trafić na stronę, za pomocą której oszuści wykradną nasze wrażliwe dane. Wiadomości pojawiają się pod prawdziwymi SMS-ami, natomiast w treści dopiero są umieszczone przez oszustów odnośniki do stron, które zawierają złośliwe aplikacje czy programy.

Oszustwo na kryptowaluty (zdjęcie ilustracyjne)Oszustwo na kryptowaluty. Kliknął link, podał dane i stracił pół miliona złotych

Oszuści wykradają dane za pośrednictwem fałszywych SMS-ów o kwarantannie

Fałszywe wiadomości dostały osoby z całego kraju, SMS-y mogły dotrzeć nawet do kilku tysięcy osób. Katarzyna Ellerik przypomina, że takie działania to cyberprzestępczość.

- Od dawna w Polsce nie odnotowano takiej skali masowego wysyłania fałszywych SMS-ów - oceniła specjalistka od ochrony danych osobowych. Dodała, że jest to metoda nazywana oszustwem fishingowym, czyli podszywaniem się w wiadomości pod prawdziwe osoby i instytucje. Cyberprzestępcy próbują w ten sposób wyłudzić nasze dane, zainfekować nasze telefony, laptopy czy komputery.

Oszustwo metodą na loterię szczepionkową (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa. Uwaga na fałszywe strony internetowe. Oszuści wyłudzają dane

Jak w rzeczywistości wygląda nałożenie kwarantanny?

Kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej.

Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje SMS o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play". Każda inna treść powinna wzbudzić naszą czujność.

Więcej o: