Oczekiwana długość życia w krajach Zachodu najniższa od II wojny światowej. "Druzgocący wpływ pandemii"

W USA i Europie oczekiwana długość życia liczona rok do roku jest obecnie na najniższym poziomie od czasów drugiej wojny światowej. Wszystko przez pandemię koronawirusa - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Centrum Nauk Demograficznych Leverhulme przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

Dane zebrano z 29 krajów - w większości europejskich, ale także z USA i Chile. Bazowano na oficjalnych rejestrach zgonów za ubiegły rok. Średnia długość życia zmniejszyła się w 27 państwach. Naukowcy zauważyli największy spadek w USA, gdzie wskaźniki w 2020 r. zmniejszyły o 2,2 roku w stosunku do 2019 r. Zaraz po Stanach znalazła się Litwa (1,7).

Jeden z autorów dr Jose Manuel Aburto wskazał, że w krajach takich jak Hiszpania, Włochy, Belgia czy Walia i Anglia ostatni drastyczny spadek średniej długości życia notowano podczas drugiej wojny światowej. 

Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Średnia długość życia. Większy spadek zaobserwowano wśród mężczyzn

Wyniki opublikowano w International Journal of Epidemiology. "Średnia długość życia zmniejszyła się o ponad rok dla kobiet w ośmiu krajach oraz dla mężczyzn w jedenastu krajach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dotychczas mieliśmy do czynienia ze wzrostem długości życia o rok co około 5 lat w każdym z tych krajów" - wytłumaczył.

Większy spadek zaobserwowano wśród mężczyzn. Spadki wskaźników przypisano oficjalnie zarejestrowanym zgonom z powodu Covid-19.

Drugi autor badania dr Ridhi Kashyap wyjaśnił, że naukowcy byli świadomi, że liczby mogą być nieadekwatne do rzeczywistości z powodów takich jak m.in. źle przeprowadzone testy na obecność koronawirusa. "Jednak fakt, że wyniki pokazują tak duży wpływ pandemii świadczy, jak druzgocąca była ona dla wielu krajów" - podkreślił. (PAP) skib/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Emerytura pomostowa (zdjęcie ilustracyjne) Ekspert: Polacy będą pracować dłużej. Wiek emerytalny w górę?

Więcej o: