Szwajcaria. Linie lotnicze Swiss zwolnią niezaszczepionych przeciw COVID-19 pracowników pokładowych

Swiss, spółka-córka Lufthansy, kilka tygodni temu wprowadziła obowiązkowe szczepienia dla personelu pokładowego. We wtorek zaś poinformowała, że ci jej pracownicy, którzy nie zaszczepią się przeciw COVID-19, muszą się liczyć ze zwolnieniem.
Zobacz wideo Przewodniczący Porozumienia Rezydentów o ochronie zdrowia: Musimy coś zrobić. To jest ostatni moment

Wyjątek dotyczy osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów zdrowotnych - podał portal RND.

Obie dawki szczepionki muszą zostać przyjęte najpóźniej do 15 listopada 2021 r., od drugiego szczepienia musi zaś upłynąć 14 dni - podkreślono w komunikacie.

Szwajcaria. Linie Swiss wprowadziły obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Linie lotnicze Swiss wprowadziły w sierpniu obowiązkowe szczepienia dla załóg. Zgodnie z tą regulacją każdy pracownik musi być w pełni zaszczepiony do 1 grudnia. Powodem tej decyzji jest fakt, że wiele krajów warunkuje zezwolenie na wjazd personelu latającego udokumentowanym szczepieniem przeciwko COVID-19. Ponad połowa pracowników Swiss została już zaszczepiona.

"Ci, którzy uparcie nie poddają się szczepieniom, będą musieli liczyć się z wypowiedzeniem umowy o pracę prawdopodobnie pod koniec stycznia 2022 roku. Pracownicy, którzy potrzebują więcej czasu na przemyślenie sprawy, mogliby odejść z pracy na około sześć miesięcy i mieliby prawo do powrotu" - informuje portal RND.

- Poszukiwane są indywidualne rozwiązania dla członków załogi, którzy ewidentnie nie mogą być zaszczepieni z powodów medycznych - poinformował rzecznik Swiss.

Szwajcarski magazyn "20min" cytuje pilota, który pragnie zachować anonimowość: "W kokpicie nie nosimy masek i siedzimy obok siebie w odległości 50 centymetrów. Każdy, kto nie jest zaszczepiony, jest nieodpowiedzialny".

Według związku zawodowego personelu pokładowego "Kapers" nie można zakwestionować decyzji Swissa, ponieważ obowiązek poddawania się szczepieniom jest zapisany w umowie o pracę.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)/ bml/ jo/ mars/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: