Rząd szykuje zmiany w prawie pracy. Ochrona ojców przed zwolnieniem i ukrócenie umów na czas określony

Rząd szykuje zmiany w prawie pracy. Mają dotyczyć ograniczenia liczby umów na czas określony i łączny czas ich trwania oraz ochrony przed zwolnieniem obojga rodziców, nie tylko matek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceministerka rodziny Barbara Socha udzieliła wywiadu PAP, w którym zapowiedziała poprawki, które rząd chciałby wprowadzić w kodeksie pracy

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Umowy na czas określony mają zostać ukrócone

Barbara Socha powiedziała, że rząd przygotowuje pakiet "Elastyczna i stabilna praca". Rozważne jest wdrożenie w nim m.in. ograniczenia możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy. 

Bardzo duża grupa młodych kobiet ma umowy na czas określony, to jest jeden z tych problemów, o których rozmawiamy 

- stwierdziła Socha. 

Ponadto rząd planuje chronić oboje rodziców przed zwolnieniem. Ojcowie mieliby skorzystać z takich samych praw jak matki. Co więcej, kobiety w ciąży oraz rodzice dzieci do lat 4 mają otrzymać gwarancję zatrudnienia w postaci pracy zdalnej, pracy hybrydowej lub elastycznego czasu pracy. 

Socha o zmianach z Polskiego Ładu

Wiceministerka mówiła w wywiadzie również o działaniach z pakietu Polski Ład, które mają poprawić sytuację demograficzną Polski. Wśród nich jest ulga dla rodzin z czworgiem lub większą liczbą dzieci oraz ulga dla samotnych rodziców. Socha wspominała też o ustawie o rodzinnym kapitale opiekuńczym, tzw. tysiąc plus. 

Polityczka zapewniała, że rząd chce poprawić sytuację mieszkaniową rodzin, ale też i innych obywateli. Barbara Socha powiedziała, że rodzinom ma pomóc projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. 

Więcej o: