USA. Biały Dom reaguje na decyzję gubernatora Teksasu ws. szczepień. "Motywowana politycznie"

W USA prawo federalne ma prymat nad stanowym w sprawie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 - oznajmiła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do decyzji republikańskiego gubernatora Teksasu Grega Abbotta, który zakazał wprowadzania obowiązku szczepień.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

"W tej kwestii nie ma tak naprawdę precedensu historycznego" - przyznała Psaki, ale podkreśliła, że decyzja amerykańskiej administracji w sprawie obowiązku szczepień jest oparta na danych dotyczących zdrowia publicznego.

Uznała też, że zakaz wprowadzony przez gubernatora Teksasu jest motywowany "politycznie". 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Gubernator Teksasu zabronił obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19

Abbott wydał go w poniedziałek i zgodnie z jego decyzją żaden podmiot w tym stanie nie może takiego obowiązku nakazać, w tym również prywatni pracodawcy. Gubernator, który sam jest zaszczepiony, wezwał stanowy parlament, aby uchwalił odpowiednią ustawę na najbliższym posiedzeniu.

Prezydent USA Joe Biden we wrześniu zaapelował do biznesmenów w całym kraju, aby polecili swym pracownikom zaszczepienie się pod groźbą utraty pracy. Wiele dużych firm, np. mające swoje centrale w Teksasie American Airlines i Southwest Airlines, zapowiedziało już, że podporządkuje się temu zarządzeniu. (PAP) fit/ ap/ 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

. Gigersi nadchodzą. Za cztery lata będzie nim co piąty pracujący Polak

Więcej o: