Nagrody za szczepienia. 100 tys. zł otrzyma sześć gmin na medal. Zobacz które. Inne gminy też mają szansę

Pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 proc., wygrywa 100 tys. zł. Pierwsze miejsce zajmuje gmina Podkowa Leśna w woj. mazowieckim.

Więcej informacji w temacie szczepień przeciw COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, konkurs "Gmina na Medal" kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Według kryteriów konkursu osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Sześć gmin przekroczyło poziom 67 proc. zaszczepionych

Pierwsze miejsce w rejestrze zajmuje Podkowa Leśna. Jak wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia, gmina w powiecie grodziskim ma nieco ponad 3,8 tys. mieszkańców, z których przeciwko COVID-19 zaszczepiło się w pełni 2 654 osób. To daje wskaźnik wyszczepienia na poziomie 69,8 proc., czyli najwyższy w kraju. 

- Już w połowie czerwca osiągnęliśmy poziom 51 proc., mimo że szczepionki nie przysługiwały jeszcze wszystkim grupom wiekowym. To dlatego, że przyjęła je zdecydowana większość osób w wieku powyżej 70 lat oraz w przedziale 60-69 lat - nawet na poziomie blisko 90 proc. Nie prowadziliśmy żadnej akcji promocyjnej, ludzie zrobili to po prostu dla swego zdrowia. Wraz z dopuszczaniem kolejnych grup wiekowych ten wskaźnik zmniejszał się, ale i tak doszedł do bardzo wysokiego poziomu prawie 70 proc. Z czego jesteśmy dumni - mówił w rozmowie z Onetem Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Włochy w grudniu mogą mieć już 90 proc. zaszczepionych przeciwko Covid-19. Na zdjęciu uczestnik środowego marszu związków zawodowych w Rzymie. Tak to się robi we Włoszech. W grudniu może być już 90 proc. zaszczepionych

Za Podkową Leśną znalazły się Wronki w Wielkopolsce, które mają w pełni zaszczepionych 13 215 mieszkańców, co stanowi 69,3 proc., Ustronie Morskie w Zachodniopomorskiem, w którym szczepionki przyjęły 2 487 osób (68,8 proc.) oraz Raszyn na Mazowszu, gdzie zaszczepiło się przeciwko COVID-19 15 tys. 50 mieszkańców, czyli 68,5 proc.

Pierwszą piątkę zamyka Warszawa, która osiągnęła najlepszy wynik ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. W stolicy zaszczepionych jest 1 mln 223 tys. 702 osoby. To 68,2 proc. ogółu mieszkańców.

"100 tys. zł nagrody z rządowego konkursu 'Gmina na medal' przeznaczamy na wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. W tej grupie mieszkańców naszego miasta jest wielu uczniów, którzy źle znieśli czas pandemii i potrzebują pomocy" - poinformowała na Twitterze Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Wymagany w konkursie "Gmina na medal" wskaźnik wyszczepienia mieszkańców na poziomie minimum 67 proc. osiągnął także Poznań. Według najnowszych statystyk, zamieszczonych na rządowych stronach, w stolicy Wielkopolski w pełni zaszczepionych jest 359 511 osób, co stanowi 67,6 proc. ogółu.

Szpital / zdjęcie ilustracyjne Prof. Kuchar: Jesteśmy na fali wznoszącej, do szczytu zakażeń jeszcze daleko

Konkursy dla gmin. Pieniądze za szczepionki 

Rząd w ramach Narodowego Programu Szczepień organizuje konkursy dla samorządów, by zachęcić jak największą liczbę osób do zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Rywalizacja obejmuje trzy konkursy:

  • Rosnąca Odporność,
  • Najbardziej Odporna Gmina,
  • Gmina na Medal.

W każdym konkursie do wygrania są miliony złotych na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Rywalizacja w dwóch pierwszych konkursach trwa do 31 października.

Więcej o: