Trzecia dawka szczepionki. Adam Niedzielski poinformował, kiedy ruszą zapisy

Trzecia dawka szczepionki na koronawirusa będzie niebawem dostępna dla wszystkich obywateli. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że system skierowań ma ruszyć na początku listopada.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek był gościem Radia Zet. Podczas rozmowy poruszył m.in. temat szczepień i obostrzeń w Polsce. 

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Trzecia dawka szczepionki. Dla kogo i kiedy?

Celujemy, żeby od 2 listopada uruchomić system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób od 18 roku życia

- mówił Niedzielski.

Skierowanie będzie wystawione wszystkim obywatelom, którzy spełniają ten warunek wiekowy, czyli 18 plus i sześć miesięcy od ostatniej dawki

- wyjaśnił. Poinformował, że każda osoba, która spełni te warunki, będzie mogła sprawdzić w swoim internetowym koncie pacjenta, czy ma skierowanie i umówić termin szczepienia w konkretnym miejscu.

Tak jak działało to do tej pory, bo ten system jest bardzo dobrze przez Polaków oceniany

- tłumaczył minister zdrowia. 

Więcej informacji na temat szczepień na stronie głównej Gazeta.pl

Dodał również, że przyjmowanie trzeciej dawki "wsparła swoim autorytetem Rada Medyczna". Niedzielski zwrócił się również z prośbą o opinię do zespołu ds. wakcynologii, który działa przy resorcie zdrowia, o bardziej konkretne stanowisko. Opinia ma się pojawić w przyszłym tygodniu.

Minister zdrowia przekazał też, że według danych zaszczepione jest już 40 proc. dzieci.  

Niedzielski o obostrzeniach

Niedzielski poinformował, że pandemia znacząco przyśpiesza. Podkreślił jednak, że dziś mamy 5,7 tys. zakażeń, podczas gdy rok temu było to ponad 15 tys. 

Mamy mniej zakażeń i również mniej hospitalizacji. W 2 i 3 fali testowaliśmy wydolność systemu opieki zdrowotnej. Teraz mamy o połowę mniej hospitalizacji niż w zeszłym roku, kadra jest również bardziej zabezpieczona

- mówił Niedzielski.

Dodał, że priorytetem jest teraz wzmocnienie kontroli, jeśli chodzi o noszenie maseczek, szczególnie w transporcie zbiorowym i galeriach handlowych. W osiągnięciu tego celu ma pomóc zwiększenie liczby patroli i pojawienia się sankcji w postaci mandatów.

Więcej o: