Czwarta fala w uderzeniu, Niedzielski pytany o Wszystkich Świętych. "Mamy dwa zabezpieczenia. Apeluję"

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej skomentował wzrost zakażeń i zaapelował, by nosić maseczki również na cmentarzach. - Podczas świąt tłumnie odwiedzamy cmentarze, trudno o zachowanie dystansu - powiedział, wskazując, że w tej kwestii "mamy dwa zabezpieczenia".

8361 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 133 ofiary śmiertelne - to dane epidemiczne, które w środę 27 października opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Tak wielu zakażeń nie było od 29 kwietnia (8427), a tak dużej liczby zgonów - od 27 maja (135 zgonów). Przed tygodniem (20 października) resort informował o 5559 zakażeniach oraz 75 zgonach.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zdjęcie ilustracyjne Kiedy trzecia dawka szczepionki? Minister zdrowia zdradził, kiedy ruszą zapisy

Adam Niedzielski apeluje, aby nosić maseczki na cmentarzach

- Mamy wynik ponad osiem tysięcy infekcji w całym kraju. Cały czas mamy do czynienia z bardzo dużą koncentracją w dwóch regionach: lubelskim i podlaskim - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Sosnowcu minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany o Wszystkich Świętychi o możliwe obostrzenia, stwierdził: - Mamy realne dwa zabezpieczenia: szczepienie i maseczki. Maseczki są realnym zabezpieczeniem.

Podczas świąt tłumnie odwiedzamy cmentarze, trudno o zachowanie dystansu. Apeluję do wszystkich, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, aby oprócz tego faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki również na cmentarzach. Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie 

- dodał.

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Niedzielski Niedzielski pytany o lockdown: Decyzje na początku listopada

Niedzielski zapewnia: 1 listopada cmentarze będą otwarte

Wcześniej szef resortu zdrowia zapewniał, że cmentarze 1 listopada pozostaną otwarte. - Na pewno cmentarze będą otwarte. Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że ten przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, którą przygotowaliśmy - mówił Niedzielski w środę (20 października) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Natomiast w poniedziałek zapowiadał, kiedy rząd może podjąć decyzje. - Nasze działania będą zależeć od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja, a przesądzi o tym najbliższych siedem dni. Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciągu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków - mówił Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte
Więcej o: