Bułgaria. Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej: To nie kryzys, tylko klęska

- Sytuacja jest krytyczna. Nie mówimy już o kryzysie, lecz o klęsce - oświadczył we wtorek bułgarski minister zdrowia Sojczo Kacarow po ogłoszeniu najnowszych danych dotyczących sytuacji epidemicznej w kraju.

Nowych zakażeń koronawirusem jest 3006, najwięcej od wybuchu epidemii w kraju w 2020 r. Rekordowo wysoka jest również liczba zmarłych w ciągu ostatniej doby - 310. Liczba aktywnych infekcji przekroczyła 100 tys.

- System ochrony zdrowia nie poradzi sobie sam, bez pomocy obywateli. Powinniśmy podać sobie ręce i okazać solidarność - mówił Kacarow.

Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

Bułgaria. Rząd apeluje w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Minister zdrowia i szefowie zawodowych organizacji lekarzy, dentystów, pielęgniarek wystąpili ze wspólnym apelem na rzecz szczepienia się przeciw COVID-19, podkreślając, że jest to jedyny ratunek w obecnej kryzysowej sytuacji. Skrytykowali liczne wystąpienia przeciwników szczepień, nie tylko polityków, lecz także przedstawicieli środowiska lekarskiego. Mówili o ciężkich następstwach COVID-19.

Z wypowiedzi Kacarowa wynika, że na razie władze nie przewidują zaostrzenia ograniczeń epidemicznych i lockdown nie będzie wprowadzany. Minister zaapelował o przestrzeganie dotychczasowych zasad, noszenie maseczek, ograniczenie kontaktów i unikanie dużych skupisk ludzi.

Bułgaria. "Następne tygodnie będą bardzo trudne"

Wobec protestów licznych środowisk rząd nie wprowadza obostrzeń przed wyznaczonymi na 14 listopada wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Protestują liczne ugrupowania nacjonalistyczne, oddzielne grupki wdzierają się do centrów handlowych bez maseczek i przepustek covidowych, restauratorzy demonstracyjnie nie przestrzegają wymogu posiadania przepustek przez klientów, organizowane są uliczne demonstracje. W poniedziałek przed siedzibą resortu oświaty protestowali rodzice i nauczyciele, sprzeciwiający się testowaniu uczniów na COVID-19.

- Statystyki są przerażające i z każdym dniem stają się coraz straszniejsze. Następne tygodnie będą bardzo trudne - skomentował doktor Asparuch Iliew, ekspert ds. bezpieczeństwa szczepionek.

Jego zdaniem ludzie, którzy poddają się przedwyborczym politycznym manipulacjom i liczą na opiekę innych w razie choroby, są okłamywani. Szpitale już nie mają takiej możliwości, są przepełnione - podkreślił.

Jednocześnie ekspert skrytykował rząd za brak konsekwencji w walce z COVID-19. Jak wskazał, od dawna należałoby zapewnić bezpłatne maseczki i bardziej stanowczo egzekwować przestrzeganie obowiązujących ograniczeń. Podkreślił, że powrót do nauki stacjonarnej w szkołach w obecnej sytuacji byłby "skrajnie niepożądany" i apele o takie rozwiązanie są wykorzystywane w celach politycznych.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP) / man/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: