Wielka Brytania. Molnupiravir, tabletka lecząca COVID-19, warunkowo dopuszczona do użytku

Brytyjski regulator leków wydał w czwartek warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do użycia molnupiraviru, tabletki opracowanej przez firmę Merck, która skutecznie leczy COVID-19. Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, gdzie będzie ona stosowana.

Lek o nazwie molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg COVID-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

&Tymczasowy szpital covidowy w KrakowieKolejne restrykcje w krajach UE. Polacy coraz niemilej widziani za granicą

Wielka Brytania może zacząć podawać tabletki na COVID-19 jeszcze tej zimy

- Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, gdyż Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek antywirusowy przeciw COVID-19, który może być przyjmowany w domu. Pracujemy pełną parą w rządzie i razem z NHS [publiczną służbą zdrowia - PAP], aby określić plany podawania molnupiraviru pacjentom tak szybko, jak to możliwe - oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Molnupiravir jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA, Unii Europejskiej i w innych krajach. Jak zaznaczają lekarze, tabletka, która redukuje objawy i przyspiesza powrót do zdrowia, może być szczególnie istotna w przypadku ludzi niereagujących dobrze na szczepienia. Może też okazać się przełomowa, zmniejszając obciążenie szpitali, co pomoże ograniczyć pandemię w biedniejszych krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej. Wzmocniłoby to również dwutorowe podejście do pandemii - leczenie za pomocą leków oraz zapobieganie, głównie poprzez szczepienia.

Restauracje (zdjęcie ilustracyjne)Bułgaria. Zamknięte restauracje i kina z niezaszczepionymi pracownikami

Ale początkowe dostawy będą ograniczone. Merck ogłosił, że może wyprodukować do końca roku tabletki wystarczające do 10 milionów cykli leczenia, ale wiele z tych dostaw zostało już zakupionych przez poszczególne kraje. W październiku brytyjski rząd ogłosił, że zawarł umowę na tabletki wystarczające na 480 tys. cykli leczenia i spodziewa się, że molnupiravir zacznie być podawany jeszcze tej zimy.

W czasie badań klinicznych, w których uczestniczyło 775 pacjentów, stwierdzono, że 7,3 proc. pacjentów przyjmujących molnupiravir było hospitalizowanych i nie było żadnego zgonu, podczas gdy w grupie pacjentów, którzy dostali placebo było to 14,1 proc., a osiem osób zmarło później na COVID19. Dane zostały opublikowane w komunikacie prasowym i nie zostały jeszcze zweryfikowane.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) / bjn/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Ekspert ocenia, co powinno znaleźć się w ustawie. Jak walczyć z pandemią?
Więcej o: