Awantura w USA o szczepienia. Sąd tymczasowo zablokował ten obowiązek dla pracowników dużych firm

Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie zdecydował o tymczasowym zawieszeniu ogłoszonych w czwartek zasad zobowiązujących pracowników firm zatrudniających ponad 100 osób do zaszczepienia się lub przechodzenia regularnych testów na Covid-19. Reguły miały obowiązywać od 4 stycznia.

Sąd odpowiedział w ten sposób na skargę wniesioną przez prokuratora generalnego Luizjany i szeregu innych stanów rządzonych przez Republikanów. Sąd uzasadnił zawieszenie przepisów "poważnymi potencjalnie problemami prawnymi i konstytucyjnymi" wymienionymi w skardze przez powodów. Administracja musi odpowiedzieć na wniesione zarzuty do poniedziałku.

Więcej informacji o sytuacji o sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie na stronie głównej Gazeta.pl

"Prezydent nie będzie nakładał na Amerykanów medycznych procedur bez kontroli gwarantowanej przez konstytucję" - oznajmił cytowany przez AP prokurator generalny Luizjany Jeff Landry. Określił decyzję sądu "wielkim zwycięstwem dla Amerykanów". 

Zobacz wideo Czy projekt ustawy jest spóźniony? Męcina: Nie tylko z tym się zgodzę, ale i to potwierdzę

Koronawirus w USA. Biały Dom: W firmach powyżej 100 pracowników wszyscy zatrudnieni mają być zaszczepieni przeciwko Covid-19

Ogłoszone w czwartek przez Biały Dom zasady zobowiązują firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników do zapewnienia, że wszyscy zatrudnieni są zaszczepieni przeciwko Covid-19 lub przechodzą co najmniej cotygodniowe testy. Za każdorazowe uchybienie przewidziana jest kara 14 tys. dolarów, choć może być wyższa w szczególnie poważnych przypadkach. Obowiązek miałby objąć ponad 80 mln pracowników.

Eurostat: Osiem proc. mieszkańców UE nie jest w stanie ogrzać domówOto mapa ryzyka ubóstwa energetycznego w UE. Widać wyraźny podział

Ogłoszenie przez prezydenta Bidena nowych zasad - jeszcze we wrześniu - było reakcją na przetaczającą się przez Amerykę potężną falę nowych zakażeń, związanych z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa. W ostatnich tygodniach sytuacja zaczęła się poprawiać, jednak wciąż każdego dnia notuje się średnio ponad 70 tys. nowych zakażeń i ponad 1200 zgonów, związanych z Covid-19.

Wiele firm już wcześniej wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników, nie czekając na publikację nowych zasad. Zapowiedź nowych przepisów wzbudziła polityczne kontrowersje i opór ze strony Republikanów, a także związków zawodowych i wątpliwości części pracodawców. Jednocześnie naciski ze strony przedsiębiorstw doprowadziły też do zablokowania ustawy w Teksasie, która zakazywała wprowadzania obowiązków szczepień dla pracowników.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Gazociąg Jamalski, Rosja.Rosja wstrzymała przesył Gazociągiem Jamalskim do Niemiec. Znowu

Więcej o: