Holandia wraca do obostrzeń z powodu wzrostu zakażeń COVID-19. Od soboty "łagodna blokada"

Od najbliższej soboty przez co najmniej trzy tygodnie w Holandii będzie obowiązywała "łagodna" blokada, poinformował w piątek na konferencji prasowej premier Mark Rutte.

Premier podkreślił, że konieczne jest wprowadzenie zdecydowanych środków, a jako powód podał zanotowaną w czwartek najwyższą liczbę zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa w Europie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

Holandia wprowadza obostrzenia. "Łagodny" lockdown z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem

- Nieunikniony jest powrót do obostrzeń, które znamy z wcześniejszych etapów pandemii koronawirusa  - powiedział Rutte, informując, że od najbliższej soboty restauracje i gastronomia mogą funkcjonować od 6:00 do 20:00.

Sklepy muszą zostać zamknięte o godzinie 18:00. Nie dotyczy to m.in. sklepów spożywczych oraz aptek. Imprezy sportowe mogą się odbywać ale bez udziału publiczności. Najbliższy mecz Holandia-Norwegia odbędzie się więc w Rotterdamie przy pustych trybunach.

Gabinet rekomenduje, aby nie przyjmować w domach więcej niż czterech gości. - Pracuj w domu, chyba, że nie ma innej możliwości - przekonywał szef rządu.

Holandia wprowadza dodatkowe restrykcje na trzy tygodnie 

Tam, gdzie nie ma zastosowania przepustka sanitarna, obowiązywać będzie zasada utrzymywania dystansu 1,5 metra. Obostrzenia będą obowiązywały przez trzy tygodnie. - W piątek 3 grudnia poinformujemy o dalszych decyzjach - powiedział Rutte.

Policja w Hadze została postawiona w stan wyższej gotowości. W okolicach ministerstwa sprawiedliwości, gdzie odbywa się konferencja premiera, zbierają się przeciwnicy rządowej polityki walki z COVID-19. Jak informuje rozgłośnia NPO radio 1, aresztowanych zostało kilka osób, które próbowały dostać się do budynku.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: