W Czechach w środę odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii. We wtorek laboratoria potwierdziły 22 479 nowych przypadków, poinformowało ministerstwo zdrowia. W szpitalach jest 4425 pacjentów.
Wyjątkowo duży jak dotąd wzrost 17 778 zakażeń odnotowano na początku styczniu br. Łącznie od początku pandemii w Czechach SARS-CoV-2 stwierdzono u 1 930 214 osób. Zmarło 31 709 osób. We wtorek przybyło 27 zgonów.
Eksperci zwracają uwagę, że ta liczba może się zmienić w ciągu dnia, gdy napłyną kolejne dane.
W szpitalach jest 4425 pacjentów, najwięcej od połowy kwietnia br. 661 osób jest na oddziałach intensywnej terapii i musi korzystać z aparatury wspomagającej oddychanie. W związku z rosnącą liczbą zachorowań szpitale ograniczają planowe zabiegi i organizują dodatkowe oddziały dla chorych na COVID-19.
Pogarszająca się od początku września sytuacja epidemiczna była tematem posiedzenia rządu w poniedziałek wieczorem, ale członkowie ustępującego gabinetu Andreja Babisza nie podjęli decyzji zaostrzających obowiązujące restrykcje. Rząd ma obradować w czwartek. Można się spodziewać odejścia od testów antygenowych, które dotąd potwierdzają brak zakażenia koronawirusem, na rzecz droższych testów PCR. Babisz w poniedziałek nie wykluczył daleko idących ograniczeń dla osób niezaszczepionych.
W Rosji zmarło na COVID-19 w ciągu minionej doby 1247 osób, najwięcej od początku obecnej pandemii - podał w środę sztab rządowy. Ponad 50 zgonów w ciągu doby zarejestrowano w Kraju Krasnodarskim, w Moskwie, Petersburgu i obwodzie moskiewskim.
Więcej informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wykryto w ciągu minionej doby 36 626 nowych zakażeń. Przyrost zachorowań spadł w ostatnich dniach poniżej 40 tysięcy w ciągu doby.
Ogółem od początku pandemii zmarło na COVID-19 według danych sztabu rządowego 259 084 pacjentów. Znacznie wyższe dane podaje urząd statystyczny Rosstat, który ocenia, że do sierpnia br. zmarło w Rosji 417,5 tys. chorych na COVID-19. Rosstat uwzględnia nie tylko przypadki, gdy koronawirus był główną przyczyną śmierci, ale również przypadki, gdy bezpośrednia przyczyna zgonu była inna, ale pacjent chorował na COVID-19.
Jeszcze wyższe dane dotyczą wzrostu umieralności, tj. porównania obecnej liczby zgonów z analogicznym okresem w latach przed pandemią. Wielu ekspertów uważa, że wzrost umieralności odzwierciedla rzeczywiste straty wywołane COVID-19. W Rosji wzrost umieralności od początku pandemii do końca września br. przekroczył 723 tysiące.
Peru ma najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności liczony na mieszkańca z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Dotychczas w trakcie pandemii zmarło ponad 200 tys. obywateli kraju liczącego mniej niż 33 miliony mieszkańców.
Naukowcy oszacowali, że Peru ma także najwyższy wskaźnik osieroconych dzieci w związku ze zgonami spowodowanymi COVID-19.
W styczniu 2020 roku peruwiańskie ministerstwo zdrowia podało, że 78 proc. ośrodków medycznych wykazuje niewystarczającą zdolność do świadczenia usług zdrowotnych. Na początku 2021 roku liczba ta wzrosła do 97 proc.
Wśród problemów, jakie napotkało Peru w związku z pandemią, znalazł się między innymi deficyt tlenu medycznego. Jak się okazało, produkowano tlen o wyższej koncentracji niż jest zalecane w międzynarodowych standardach, co spowodowało jego przyspieszone zużycie.
15 marca 2020 roku, przy potwierdzonych 28 zakażeniach SARS-CoV-2, władze Peru ogłosiły stan wyjątkowy. Zamknięto granice, szkoły, kościoły i uniwersytety, ograniczono swobodę przemieszczania się wewnątrz kraju, zakazano zgromadzeń publicznych. Peru nie miało możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu, co spowodowało, że większość obywateli nie pracowała zdalnie. Władze nie były w stanie także zapewnić dostaw jedzenia, więc ogniskiem wirusa często okazywały się targi.
Doszło do trudności we wdrażaniu nowych zaleceń w ośrodkach zdrowia. Wiele szpitali w Peru jest prywatnych, więc najbiedniejsi obywatele mają trudności z dostępem do opieki medycznej. Sytuacja ta szczególnie dotknęła rdzennych Indian.
Od połowy 2021 roku liczba zaszczepionych obywateli Peru wzrosła, a liczba zgonów w związku z COVID-19 spadła i zatrzymała się na niskim poziomie.
***
Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl