GIS nakazał wzmożenie kontroli sanitarnych w punktach handlowych. Ostrzega przed karami

Główny Inspektor Sanitarny na prośbę ministra zdrowia wysłał do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych - powiedział w środę rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Główny Inspektor Sanitarny wysłał na prośbę ministra zdrowia do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju prośbę, a właściwie nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju - zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ. Zauważył, że osoby w kościołach, autobusach, tramwajach "są bardziej kategoryczne w przestrzeganiu tych obostrzeń".

Czwarta fala na świecie Świat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

GIS ostrzega przed karami za łamanie przepisów epidemicznych

Andrusiewicz uściślił, że chodzi o to, by przeprowadzić bardziej intensywną kontrolę personelu i ekspedientów w punktach handlowych sprawdzającą, czy stosują się do wymogów epidemicznych, czyli przede wszystkim czy zakładają maseczki.

- Wskazane zostało, że w przypadku łamania standardów epidemicznych wskazanych w rozporządzeniach i ustawach przysługuje inspektorowi sanitarnemu możliwość nałożenia grzywny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń - wyjaśnił dalej rzecznik MZ.

Dodał, że w ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 7-8 tys. kontroli. Rzecznik MZ powiedział, że bardzo istotne jest egzekwować zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych.

- Widzimy, że poza szczepieniami to jest ten główny element, który przynosi rezultaty - powiedział rzecznik MZ.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile zarabia się na szczepionkach? Miliardy za szczepionki przeciw COVID-19. Koncerny zarabiają 4 tys. zł na sek

GIS apeluje o przestrzeganie obostrzeń

Pytany o kolejne obostrzenia Andrusiewicz powiedział, że jeśli w Polsce byłyby przestrzegane te, które są obecnie, to udałoby się zmniejszyć poziom transmisji koronawirusa.

- Widzimy, że w transporcie miejskim po kontrolach policji sytuacja się poprawiła, teraz chcemy zadbać, żeby sytuacja ta poprawiała się również w obiektach handlowych - dodał.

- Oczywiście względy medyczne są dla nas najważniejsze, pamiętajmy też o względach społecznych - nie jesteśmy społeczeństwem austriackim ani niemieckim. Inaczej też reagujemy na różnego rodzaju działania, chociażby administracji rządowej, więc my musimy wyważyć względy społeczne ze względami społecznymi. Oczywiście względy medyczne przeważają - przekonywał. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała, Szymon Zdziebłowski

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19
Więcej o: