Czechy też wprowadzają restrykcje dla niezaszczepionych. Kolejne kraje z ograniczeniami [LISTA]

Europa jest obecnie epicentrum pandemii koronawirusa. Część krajów już wprowadziła restrykcje dla osób niezaszczepionych, a kolejne zapowiadają przyjęcie nowych obostrzeń. W środę zrobiły to Czechy. Niemcy, Słowacja i Włochy również chcą zaostrzenia przepisów epidemicznych, a Ukraina zapowiedziała niedawno bony dla zaszczepionych.

Kolejne europejskie kraje wprowadzają restrykcje dla osób niezaszczepionych. Europa jest obecnie epicentrum pandemii koronawirusa, a najgorsza sytuacja jest na wschodzie i w centrum kontynentu.

Najwięcej szczepionek  w Europie podano w Portugalii, gdzie obie dawki preparatu otrzymało 88 proc. mieszkańców. Zaszczepionych jest też 80 proc. Hiszpanów, 76 proc. Duńczyków, 74 proc. Belgów i 73 proc. Holendrów. Kraje, gdzie odsetek szczepień jest niższy, planują wprowadzić dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych.

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czechy

W Czechach od poniedziałku (22 listopada) negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie w większości przypadków uznawany za certyfikat covidowy. Zapowiedział to ustępujący premier Andrej Babisz.  - Od poniedziałku tylko szczepienia i status ozdrowieńca COVID-19 będą uznawane, jeśli chodzi o korzystanie z usług i wydarzeń publicznych. Ludzie muszą w końcu uwierzyć, że COVID-19 zabija - mówił.

Restrykcje, wzorowane na tych obowiązujących już w Bawarii, czeski rząd ma przyjąć podczas czwartkowego posiedzenia. Oznacza to, że od poniedziałku tylko zaszczepieni przeciwko COVID-19 oraz ozdrowieńcy będą mogli brać udział w publicznych wydarzeniach, korzystać z lokali gastronomicznych, hoteli i większości usług. Wyjątkiem zostaną objęte dzieci i młodzież między 12 a 18 rokiem życia, w przypadku których uznawany będzie test PCR. Młodsi nadal nie będą potrzebowali żadnego certyfikatu.

Z kolei negatywny wynik testu antygenowego ma być uznawany jedynie w przypadku pracowników służby zdrowia i domów opieki, którzy są objęci obowiązkiem regularnego testowania.

Austria

Austria już w poniedziałek (15 listopada) wprowadziła lockdown dla osób niezaszczepionych i ma on potrwać do 24 listopada. Zakaz opuszczania mieszkań dotyczy wszystkich obywateli Austrii powyżej 12. roku życia, które nie przyjęły szczepionki na COVID-19 lub nie posiadają zaświadczenia o przebyciu choroby. Nowe przepisy dopuszczają wizyty u lekarza i udział w nabożeństwach, a także opuszczenie miejsca zamieszkania w celu zrobienia niezbędnych zakupów. Spod regulacji wyłączone są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić na koronawirusa.

Wcześniej rząd federalny wprowadził przepisy zezwalające tylko osobom zaszczepionym na wizyty w restauracjach, hotelach czy placówkach kulturalnych. Nowe obostrzenia mają przyspieszyć akcję szczepień. Obecnie zaszczepionych jest około 65 procent obywateli Austrii, co jest wynikiem poniżej średniej unijnej, wynoszącej 67 proc.

Dania

Od 12 listopada w Danii przywrócono obowiązek okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw COVID-19 m.in. w restauracjach oraz lokalach, w których przebywa więcej niż 200 osób albo miejscach na 2 tys. osób na powietrzu.

Estonia

W związku z obciążeniem służby zdrowia oraz zbyt wolno postępującą akcją szczepień rząd zdecydował, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie stanowił przepustki do wejścia do niektórych miejsc i placówek publicznych (jak placówki kulturalne, rozrywkowe oraz restauracje, bary czy kawiarnie). Miejsca te - przynajmniej do początku stycznia - są dostępne jedynie dla osób zaszczepionych.

Grecja

Osoby niezaszczepione w Grecji muszą od 6 listopada przedstawiać negatywny wynik testu, aby móc udać się do urzędów, sklepów, banków czy restauracji. Wszyscy pracownicy w firmach prywatnych i urzędach publicznych, którzy nie są zaszczepieni, również muszą przedstawiać negatywne testy PCR lub testy antygenowe dwa razy w tygodniu, które muszą sfinansować z własnej kieszeni.

Niemcy

Niemiecki rząd zastanawia się nad wprowadzeniem twardego lockdownu dla niezaszczepionych. Planowane są m.in. nowe zasady w transporcie lokalnym i dalekobieżnym - wymagane w nich będą ujemny test na koronawirusa, zaświadczenie o przebyciu choroby lub certyfikat szczepień. Brany pod uwagę jest także lockdown dla niezaszczepionych analogiczny do wprowadzonego w Austrii.

Rosja

Władze lokalne i federalne, aby skłonić Rosjan do szczepienia, wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia, w tym elektroniczne kody potwierdzające przyjęcie preparatu. W parlamencie trwają prace nad ustawą o QR-kodach, która przewiduje, że do centrów handlowych, instytucji kultury, środków transportu publicznego, w tym samolotów i pociągów będą wpuszczane tylko osoby dysponujące certyfikatem potwierdzającym przyjęcie szczepionki. W części regonów już obowiązują takie przepisy. Lokalne administracje wprowadziły także obowiązkowe szczepienia dla pracowników sfery usług i seniorów.

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

Słowacja

Słowacja planuje zaostrzyć restrykcje epidemiczne dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. W czwartek (18 listopada) ma odbyć się głosowanie w tej sprawie. Wśród propozycji, które miałyby obowiązywać przez trzy tygodnie, jest zakaz wstępu niezaszczepionym osobom do części sklepów, centrów handlowych, siłowni, basenów, hoteli i masowych zgromadzeń publicznych.

Ukraina

Władze wprowadziły wiele ograniczeń dla osób nieszczepionych, obowiązujących m.in. w transporcie krajowym czy centrach handlowych. Zwolnione są z nich jednak osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki. Otwarte są restauracje dostępne dla osób posiadających certyfikat szczepień.

Dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi otrzymało do tej pory 22 proc. Ukraińców. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał dla zaszczepionych specjalne bony w wysokości 1000 hrywien, czyli równowartości około 150 złotych. Kwota ta miałaby być przelana zaszczepionym na ich konto w państwowej aplikacji na telefon "Dija". Wydać ją będzie można na określone cele: można będzie kupić abonament na treningi sportowe i fitness, kupić bilety do kina, teatru, czy muzeum, albo kupić bilety na wewnątrzkrajowe trasy komunikacją lotniczą, bądź kolejową.

Włochy

Włoski rząd rozważa wprowadzenie przepustki COVID-19 "dwóch prędkości", celem "uratowania" Bożego Narodzenia. Propozycja zakłada dalsze zaostrzenie przepisów dotyczących przepustki sanitarnej, wystawianej obecnie na podstawie szczepienia, wyzdrowienia z wirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin. Tylko zaszczepieni mogliby wejść do restauracji, do kin i na stadion.

Wynik testu nadal upoważniałby do wejścia do pracy. Dlatego tę propozycję nazwano "przepustką dwóch prędkości". Nie wyklucza się także wydawania przepustki sanitarnej tylko w pełni zaszczepionym i wyleczonym w ostatnich sześciu miesiącach.

Green Pass wymagany jest we wszystkich miejscach pracy, na uniwersytetach, w placówkach kultury, w zamkniętych salach lokali gastronomicznych, na basenach, w siłowniach, obiektach sportowych, w transporcie lotniczym, pociągach dużych prędkości i Intercity, autobusach międzyregionalnych czy na masowych imprezach.

Więcej o: