Niemcy rozważają pełny lockdown. Obostrzenia nawet dla zaszczepionych

Czwarta fala koronawirusa mocno uderzyła Niemczech. Kraj notuje najwyższe wyniki zakażeń od początku pandemii. Rząd w związku z tym planuje wprowadzenie całkowitego lockdownu. Obostrzenia mają objąć również osoby zaszczepione.

W czwartek Niemcy zanotowali swój absolutny rekord nowych zakażeń. 18 listopada wykryto niemal 65 tys. nowych przypadków COVID-19. To drugi dzień z rzędu z wynikiem powyżej 60 tys. Średnia z ostatnich dwóch tygodni to już 39 tys. zakażeń i 172 śmierci z powodu koronawirusa. Liczba zmarłych z powodu COVID-19 zbliża się w Niemczech do 100 tys. 

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

Niemcy rozważają pełny lockdown

W piątek Jens Spahn, pełniący obowiązki niemieckiego ministra zdrowia powiedział, że sytuacja jest tak dramatyczna, że rozważany jest pełny lockdown

Mimo alarmistycznego tonu trzeba powiedzieć, że jesteśmy w sytuacji, w której nie możemy niczego wykluczać

- mówił Spahn, cytowany przez Reutersa. Dodał, że obostrzenia mogą objąć również osoby zaszczepione.

Więcej na temat pandemii na stronie głównej Gazeta.pl 

Już w poniedziałek kanclerz Angela Merkel mówiła, że w regionach, gdzie szpitale są przepełnione pacjentami covidowymi duża część życia publicznego będzie ograniczona i dostępna tylko dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców. 

Niemcy mogą być drugim europejskim krajem, który zdecydował się na wprowadzenie lockdownu. 

Austria z lockdownem i obowiązkiem szczepień

Od poniedziałku w Austrii obowiązuje lockdown dla osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Austriacy, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki lub nie są ozdrowieńcami, mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko w celu zakupienia niezbędnych artykułów. Poza tym dozwolone będą wizyty lekarskie i aktywność fizyczna.

Pełny lockdown, również dla zaszczepionych, wejdzie w Austrii w życie w poniedziałek 22 listopada. Początkowo zostanie wprowadzony na 10 dni, ale może zostać przedłużony do maksymalnie 20 dni.

Ponadto to też pierwszy kraj w UE, który wprowadzi obowiązek szczepień. Całość rozpocznie się 1 lutego 2022 roku. 

Więcej o: